България се нареди на непрестижното предпоследно място в международното изследване на PISA, което проверява компетентността на учениците да решават проблеми. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката на пресконференция днес, предаде БГНЕС.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Тестът е проведен в периода април - май 2012 година сред 2122 ученици на 15-годишна възраст от 186 училища в 44 държави, като България заема 43-то място. Задачите са компютърно базирани, а всеки ученик има по 40 минути за тяхното решаване. Те се отнасят за изследване и разбиране на проблеми, представяне и формулиране, планиране и изпълнение и контрол и осмисляне на определени ситуации.
Задачите биват в технологичен (например задача за автомат за билет и метро) и нетехнологичен (трафик между населени места и преценка на най-краткия път) контекст. Някои от тях са от личен и обществен характер - ситуации с развален мобилен телефон или такива, които се отнасят за повече хора.
Българските ученици регистрират най-ниските си резултати по отношение на решаването на проблеми, сравнено с постиженията им по математика, четене и природни науки, които PISA също тества.
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
„Данните са тревожни и ни карат сериозно да се замислим по отношение на онова, което даваме на учениците като умения за решаване на проблеми”, коментира министърът на образованието Анелия Клисарова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
България има 402 точки при 500 средно за страните от Обединението за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Зад нас е само Колумбия с 399 точки, а челните позиции се заемат от Сингапур, Корея, Япония и Китай.
Очаквано българските ученици попадат най-вече под първо и в първо равнище на резултатите, които организаторите на теста оформят. В последните пето и шесто равнище, където резултатите могат да се считат за отлични, попадат едва 1,6% от родните ученици. Под първо равнище са 33,3% от децата при средно за страните от ОИСР 8,2%.
България е сред страните, в които семейната и социално икономическата среда на учениците има най-сериозно влияние върху резултатите, показват още данните на PISA. Само в Унгария и Словакия средата има по-голяма влияние върху резултатите, обясниха от МОН. Разликата в резултатите на учениците с най-висок и най-нисък социален статус е цели 122 точки при средно за ОИСР 60 точки.
Още: Правителството отпусна десетки милиони за дигитализация и образователни програми