Два сребърни медала спечелиха българските отбори, участващи в Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2024, която се проведе от 7 до 14 април 2024 г. в Люксембург, съобщиха от Министерството на образованието.
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Включиха се 45 отбора от 23 държави-членки на Европейския съюз и един гостуващ отбор от Украйна. Всеки отбор се състои от по трима ученици на възраст не повече от 17 години.
ОЩЕ: 33 медала: Български ученици с успех на олимпиада в Казахстан (СНИМКИ)
Състезанието
Участниците в Отбор А бяха Рая Шикова (физика) от Природо-математическата гимназия в Габрово, Теодор Кусев (химия) и Боян Ценов (биология) – и двамата от Националната природо-математическа гимназия. В Отбор В участваха Александър Николов (физика) – Първа частна математическа гимназия в София, Мира Дулевска (химия) – Софийска математическа гимназия и Андрей Дичев (биология) от 91 Немска езикова гимназия. Учениците от нашите отбори бяха избрани сред първенците от националните олимпиади по химия и биология и националното Есенно състезание по физика.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
През първия състезателен ден учениците решаваха задачи, свързани с прилагане на разнообразни методи за изследване на канцерогенни фактори на околната среда – влияние на УВ лъчение върху клетъчния растеж, измерване на естествена радиоактивност, както и качествен химичен анализ на потенциално канцерогенни вещества. Във втория тур задачите бяха посветени на науката зад забавленията, на които се наслаждаваме в увеселителните паркове, на примера на традиционния люксембургски фестивал D’Schueberfouer. Учениците изучаваха механиката на увеселителните влакчета и оптическите свойства на осветителните системи. Бяха анализирани съставки в храни и напитки, традиционно предлагани на този фестивал. Бяха изследвани еволюционни връзки и филогенетично развитие на риби на базата на клетъчни свойства на кръвта и морфология на рибешките люспи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
ОЩЕ: Триумф на българските отбори на олимпиада по информатика
Състезателите трябваше да прилагат разнообразни аналитични изследователски техники: спектрофотометрия, електрофореза, клетъчно броене, PCR, дисекция, титруване, електрически и оптически измервания.
Ръководители на отборите са доц. д-р Христина Андреева (физика, координатор за България, СУ „Св. Кл. Охридски“ и Институт по електроника на БАН), гл. ас. д-р Калина Пачеджиева (биология, СУ „Св. Климент Охридски“), а съръководители по химия – гл. ас. д-р Христо Рашеев (СУ „Св. Климент Охридски“) и Владимир Цветков (ЧСУЧП „Абрахам Линкълн“). Като наблюдател във връзка с предстоящото домакинство на страната ни през 2027 г. взе участие и проф. дфн Виктор Иванов (физика, СУ „Св. Климент Охридски“).
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
През 2027 година България ще бъде домакин на Европейската олимпиада по експериментални науки EOES.