Българската стопанска камара представи 5 предложения за промени в образователната система. Те ще бъдат представени на предстояща среща на просветния министър Красимир Вълчев с национално представителните работодателски организации в България.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Първото предложение е преустановяване на дезертирането на държавата от изпълнение на конституционното задължение за обхващане на всички подрастващи до 16 г. в системата на училищното образование.
"Обръщаме внимание на значителния дял на ранно напусналите извън системата на училищното образование – над 23%, на функционално неграмотните – над 40%, съгласно резултатите от тестовете PISA.
Следва да се разши прилагането на различни инструменти, вкл. на социалното подпомагане и възможностите за т.нар. пансионатно образование. Следва да се осигурят необходимите средства и да се обезпечи овладяването на български език от всички учащи, завършващи основна степен на образование и един основен западен език след завършване на средното образование.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Отказът от решаване на тези проблеми обрича по-нататъшното развитие на икономиката и обществото", смятат от БСК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Второто предложение е да се промени радикално подходът при реализация на т. нар. дуално обучение в училищното образование чрез прилагане на трудови договори за обучение (чиракуване) вместо учебните стажове и практики. От БСК искат и да се осигури допълнително финансиране за подготовка на наставници и разкриване на работни места за обучение от страна на работодателите.
Третото предложение е да се преразгледа системата на акредитация на висшите училища и университети (понастоящем над 50 ВУ) за повишаване на качеството на учебния процес и капацитета за НИРД. Според камарата е нужно и въвеждане на забрана за втори трудов договор на основния преподавателски състав и повишаване на изискванията към хабилитирания състав, както и обвързване на финансирането със сегашните и бъдещи потребностите на икономиката и обществото.
Четвъртото предложение е осигуряване на допълнително финансиране за БАН при паралелно реформиране на системата за финансиране на НИРД.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
И последно, от БСК предлагат въвеждане на електронен образователен и квалификационен профил на българските граждани чрез интеграция на регистрите и информационните системи подържани в МОН и НАПОО.