Коронавирусът преобърна живота ни и за първи път учебната година ще приключи дистанционно с уроци от вкъщи. Учениците ще се върнат в училище само за изпитите след 7-и и 12-и клас.
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
"В четвъртък имахме среща по покана на министъра на образованието, на която присъстваха 26 души. На нея се стигна до единомислие изпитите за 7-и 12-и клас да не бъдат проведени дистанционно", каза пред bTV Диян Стаматов, директор на 119-о училище в София и бивш зам.-образователен министър (от 8 февруари 2016 година, до 2 февруари 2017 година), предаде БГНЕС.
"Спазването на всички изисквания ще бъдат факт – дезинфектанти, дистанция между учениците и учителите. Всичко това ще се приложи, за да няма никакви притеснения", допълни той.
По думите му, в повече от 70% от българските училища учебният процес върви добре. Това е факт заради изключително големия ентусиазъм, който влагат учителите. "От много силното вдъхновение, което получават от директорите на училищата", каза Диян Стаматов.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
"Никой от нас не очакваше, че тази ситуация ще продължи толкова дълго време. Дистанционното обучение не е предвидено за продължително обучение. Въпреки това, след като повече от 60% се справят добре, означава, че и останалите биха могли да се справят. Апелът ми към всички тях е да не чакат послания и заповеди, а просто да действат", призова Стаматов. "Дистанционното обучение е много по-безопасно за всички – за родители, за деца и учители. В момента няма притеснения, които да са свързани със здравето, което е най-важното", каза още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
"МОН даде много свобода на училищата по отношение на това коя платформа да използват за дистанционното обучение. Има обаче над 30 000 деца, които са без устройства", каза от своя страна Антонина Кенова от Гражданската инициатива за качествено и иновативно образование.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 3 май"