Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безочието при източването на ФНИ е безпрецедентно

01 февруари 2013, 20:31 часа • 22329 прочитания

Мащабите на бъркотията във Фонд "Научни изследвания" (ФНИ) са много по-големи, отколкото се предполагаше първоначално. Затова протестиращите учени се надяват да бъде прекратена сесията за проектите, получили пари от ФНИ, като за целта новият просветен министър академик Стефан Воденичаров трябва да намери начин сесията да бъде прекратена, а взетите неправомерно пари да бъдат върнати, вместо всичко да си остане с оставката на Сергей Игнатов с министерската оставка.

Според професор Мирослава Кортенска, която активно сигнализираше за скандални практики във фонда, не е необходимо да се провеждат други проверки, защото тази е показала достатъчно. И още - учените ще се срещнат с Жозе Барозу, както беше предвидено, но няма да го запознават с нарушенията.

Най-голямото безумие е, че чиновници без никакъв ценз са определяли съдбата на проектите, които са кандидатствали за подпомагане от Фонд "Научни изследвания" (ФНИ). Трима са отговорните за смехотворните решения - Милена Стефанова, Десислава Банкова и Радослав Христов, съобщи БНТ. Стефанова е бивша разпоредителка в театър "София", втората е бивша секретарка на партията "Новото време", а третият е със средно специално образование. Тези хора са спрели от кандидатстване 628 проекта от 1094 проекта заради "административни нарушения".

По думите на професор Кортенска тези проекти дори не са разглеждани, документите им не са отваряни.

Друго голямо нарушение е, че рецензенти по проекти са ставали хора, които всъщност са били обвързани с кандидатстващи проекти. Освен това регистрирани фирми в последния момент - пет часа преди срока за подаване на документите, са кандидатствали и печелили средства от ФНИ. Има случай на компания, която се е регистрирала в 10:30 часа сутринта и в 15:30 часа печели 400 хил. лева държавна помощ за проект "Изследване на Млечния път и зодиакалната светлина".

Контрол върху цялата дейност на ФНИ е трябвало да извършва Министерството на образованието и министър Сергей Игнатов. Законът, обаче, е давал много пролуки и не всичко е можело да се контролира, като сега битува мнението, че трябва да се направи нов закон за дейността на ФНИ.

Редактор: Ивайло Петров

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес