Няма да има изпити и матури за 1 клас или за постъпване в детската градина. Това заяви служебинят министър на образованието проф. Галин Цоков пред БНТ.
Той добави, че децата, влизайки в първи клас, ще могат съвсем нормално да овладеят знанията и уменията, свързани с учебните програми.
Още: Над 50 000 зрелостници ще пишат по вариант 15 на матурата по БЕЛ
Матурите след 12. клас
Проф. Галин Цоков коментира и техническите грешки, които и през настоящата година се появиха в изпитните варианти. Той обясни, че това, което се случи на матурата по БЕЛ е свързано с процеса на разпечатване на самите тестове по отношение на първия модул с диаграмата. При някои принтери заради настройка не излезе самата диаграма, а числата и цифрите, свързани с нея. Анализът показа, че тъй като учениците пишат отговори отделен от теста, който получават, не може да се определи броят на учениците, работили на тест без диаграма.
Ще се присъдят 4 точки на всички зрелостници на матурата по БЕЛ на задачата, при която имаше технически проблем – с диаграмата при първия модул. В МОН в деня на теглене на теста са направени всички проверки по отношение на разпечатване на материалите и там не е имало такъв проблем. МОН събира цялата информация за там, където е имало такъв проблем, за да се предложи да се направят промени в използването на техниката.
Той уточни, че записът на матурата по Английски език е бил добър и разбираем. Няма основание да се твърди, че записът е неразбираем. Погледнати са и въпросите към текста и те не са били толкова трудни.
Увеличава се интересът на матурата по Математика
Около 1300 души са се явили на матура по математика.
С промените в Закона за предучилищното и училищното образование зрелостниците ще могат да се явят за повишаване на оценката си. Тази година се явиха 6 души, не се променя оценката в дипломата, а се издава допълнително удостоверение, с което може да се кандидатства във висше учебно заведение.
Още: Второ явяване на матурите за поправка - шанс или разхайтване за учениците?
Парите за висше образование
За парите за висше образование, проф. Галин Цоков посочи, че трябва да се преструктурира бюджета, за да може университетските преподаватели да получат нужното увеличение на заплатите. Няма пари в бюджета и за отпадане на държавните такси за бакалавърска, магистърска и докторантска поръчка в университетите.
Още: Пламен Димитров: Увериха ни, че на 20 май по сметките на ВУЗ-овете ще са 39 млн. лв. от Бюджет 2024