18-20% от учениците не владеят български език. Това призна министърът на образованието Красимир Вълчев. По думите му освен учителите, няма кой друг да се справи с този проблем.
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Вълчев призна, че средствата за учителските заплати са винаги недостатъчни:
"Те заслужават повече, трябва да предоставим повече средства на учителите, защото ако имаме добри учител ще имаме база за всички останали професии."
Министърът заяви, че "към края на мандата заплатата на учителите чисто ще бъде между 1600-1700 лева, а директорската към 2 хил. лв. Очаква се тези суми да бъдат постигнати на равни стъпки 2021 г."
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Нашият ангажимент е категоричен, заяви още Вълчев пред bTV.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Той потвърди, че ще има повече средства за училища, които работят с деца от уязвими групи. Там учителите трябва да полагат много повече усилия, за да компенсират дефицитите.
Идеята за обхващането на 4-годишните в предучилищни групи е насочена главно към семейства, в които родителите имат по-ниско образование, за да се даде шанс на децата.
Относно приема в първи клас Вълчев уточни:
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
"Каквито и критерии да изберем те ще бъдат счетени за дискириминационни. Принципът за близост беше избран още миналата година, но се получиха злоупотреби с адресните регистрации, които се опитваме да елиминираме с принципа на уседналост."
Сигналите за злоупотреба бяха предимно с критерия месторабота, местожителство, настоящ адрес. Родителите могат да осъществяват контрол, ние трябва да имаме измерими и проверими критерии, допълни още образователният министър.
Красимир Вълчев уточни още, че ще се променят критериите за самоцелно задържане на учениците, като се смени системата за делегираните бюджети. предвижда се до 2019 година да се въведе финансинране на училищата в зависимост от образователните резултати.