От 85 на поне 120 лева да стане долната граница за студентските стипендии, а горната - 200 лева. Това искат от Национално представителство на студентските съвети в рамките на проектобюджета за 23-та година.
За последната година 86 000 студенти от първи до трети курс имат право на стипендия от 85 до 180 лева, казва Даниел Парушев от Студентските съвети пред БНР:
„У нас висшите училища, за да имат повече парички за студенти, дават най-ниската граница – 85 лв., за да има за повече отличници“
Заради инфлацията минималната стипендия трябва да стане поне 120 лева, а максималната сума – 200, за което, според Парушев ще са нужни над 5 милиона лева за промяната, която е била обсъдена дори и с премиера Николай Денков.
„Той приема идеята, че това е правилното, но друг пише финансовия закон. 3атова сме в много добър синхрон с КНСБ и Съвета на ректорите“.
ОЩЕ: Вдигане на стипендиите искат студенти и докторанти
МОН би подкрепило една такава промяна, каза министърът на образованието Галин Цоков.
„Винаги сме обсъждали заедно нещата и сме ги решавали“.
Но на фона на това, че финансовото министерство има финалната дума, дали това ще се случи– не е ясно. Депутати от комисията по образование вече определиха цялостната рамка за държавните разходи за образование като Превключване на режим „пестене“ в търсене на дефицит в държавните разходи под 3%. Последната промяна на долната граница на стипендиите е била правена в края на 2020 г. - от 80 на 85 лева.