И пчеларите излязоха на протест пред сградата на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), предаде БГНЕС. Те разсипаха по стълбите на министерството пчелен прашец като символ на исканията си.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Десетки пчелари настояват да се намери начин за подпомагането им. Пред МЗХ се събираше и подписка за адекватно държавно подпомагане на пчеларите в България. Плакатите, които носеха ясно показваха, че родните пчелари намаляват прогресивно – през 2007 година са 38 000, през 2012 година - 19 000. Ще има ли пчелари в България след 2020 година, ако спазваме буква по буква Общата селскостопанска политика (ОСП)?
"Пчелите не са всичко, но без пчели всичко ще е нищо", "Пчеларството равнопоставен сектор в земеделието", "Директни плащания за пчелно семейство", "Пчелите – бъдеще за планетата", бяха сред другите плакати, които носеха пчеларите.
Преди два дни, на 21 октомври, от ДФ "Земеделие" съобщиха, че Националната програма по пчеларство за 2011-2013 (НПП) успешно е приключила третата година от прилагането си. Фонд "Земеделие" изплатил общо 5 865 000 лева, по 976 заявления на пчелари. Това прави 90% усвояемост на бюджета за 2013 г., което е най-високият процент, реализиран досега по програмата. През 2012 г. усвояемостта е била 82%, а плащанията – 5 367 783 лева.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Факт е обаче, че за разлика от земеделските производители, пчеларите не получават субсидии за единица площ. При преговорите на европейско ниво за следващия програмен период на ОСП не беше постигнато съгласие да се плащат субсидии за пчелно семейство, което е едно от основните искания на нашите пчелари. Според оценки на различните браншови организации у нас субсидията трябва да е около 30 евро.