Нито потребителят е доволен, нито преработвателят е доволен, нито производителят е доволен от тази цена на млякото. На следващото заседание ще дадем отговор какво всъщност става по веригата. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев след заседанието на Консултативния съвет на темата мляко и млечни продукти.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
“Точката за следващото заседание ще бъде анализ на хранителната верига по обратната проследимост от рафта към полето - къде и как се разпределя добавената стойност. Тече съвместна проверка между БАБХ и НАП. БАБХ познава много добре обратната проследимост, а НАП - фактурите и разликите в тях”, добави Вътев.
“Цената на крайния пазар не се определя нито от министър, нито от производител, а от търговеца. Когато има някой да плаща тази цена, той я държи. Имаме може би недостатъчно конкуренция, защото пазарът в България вече се доминира от определен тип търговски обекти на дребно. Когато конкуренцията там предполага понижаване на цената, тя ще бъде намалена”, обясни Вътев и уточни, че цената не може да бъде "определяна административно от никого".
Още: ИПИ: Храните ще поскъпват до края на годината
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
“Нямаме право да разследваме картел, но може да направим абсолютно достоверна проверка за разпределянето на добавената стойност по цялата хранителна верига от рафта в магазина до полето”, каза Вътев.
Владислав Михайлов от Националната асоциация на млекопреработвателите коментира, че в момента върви проверка на КЗК. “На над 7 предприятия от нашата асоциация са пратени запитвания от КЗК”, каза той и уточни, че срещата е била конструктивна и трябва да продължат да работят с този подход.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
“Пет големи международни не българки корпорации контролират шест от големите търговски вериги, които контролират над 2/3 - до 70% от българския пазар на хранителните продукти”, посочи Михайлов.
"Как така млякото е 40 стотинки, а опаковано струва 3 лева?"
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици