Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Земеделците все още харчат доста, за да разяснят какво е еднодневен договор

16 януари 2017, 14:20 часа • 1307 прочитания

През 2016 г. обхватът на т.нар "еднодневни" трудови договори в земеделието се е увеличил - производителите са склонни да наемат по-голям брой работници на това основание. Средният брой наети лица нараства от 13 на 15 за година, ръст се забелязва и при средното време, за което предприятията ползват еднодневни договори - до 62 дни спрямо 48 през 2015 г.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Това са част от изводите в анализ на изследователската компания "Индъстри Уоч", посветен на еднодневните договори. Мярката бе въведена през юли 2015 г., като по за ползите и вредите ѝ се водиха разгорещени дискусии.

Според анализаторите обаче ефектът ѝ е по-скоро положителен и е видим в статистиките за заетостта в селското стопанство в периода 2014 - 2016 г. По-бързото нарастване на наетите лица през първото полугодие на 2016 г., което статистиката отчита, вероятно се дължи на изсветляване на селското стопанство чрез формализиране на сезонна заетост. Изпреварващото нарастване на наетите лица в селското стопанство след въвеждането на еднодневните договори е сигнал, че делът на неформалната икономика и недекларираната заетост в сектора се свива.

Най-значимият разход за работодателите обаче изглежда произтича от разяснителната кампания сред работниците за ползите регулацията – около ¾ от тях са влагали допълнителни усилия за разясняване на новия вид договор. Около 40% от производителите считат, че използването на еднодневните договори е довело до увеличаване на разходите за счетоводни услуги, като над половината оценяват времето за обработка на договор за един работник на около и над 5 минути.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Половината от респондентите смятат, че работниците срещат притеснение или трудност при попълването на личните си данни. Тези пречки могат донякъде да се преодолеят с промени в процедурите и реда за попълване и отчитане на трудовите договори. Фактът, че над 45% от респондентите предполагат, че работниците вероятно могат да намират друга работа без да им се налага да спазват тези процедури е индикатор за все още значителния дял на недекларираната заетост както в този сектор, така и изобщо за специфичната група потенциална работна сила (лица с ниско образование, трайно безработни, от маргинализирани групи и др. под.).

Още подробности по темата за еднодневните трудови договори прочетете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес