България има интерес да се включи като съакционер в инициативата за създаване на „зелен“ коридор за пренос на „зелена“ енергия, произвеждана в Азербайджан, към Европа. Това заяви премиерът Димитър Главчев на срещата си с азербайджанския министър на външните работи Джейхун Байрамов.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
В разговора им в Берлин, където Главчев е на конференция за възстановяването на Украйна, участва също министърът на енергетиката Владимир Малинов.
Още: Всички искаме да покажем подкрепата си за Украйна: Главчев от форума в Берлин
Участват още 3 страни
Министър-председателят потвърди подкрепата на страната ни за инициативата, в която освен Азербайджан участват също Грузия, Унгария и Румъния. Предстои да бъде уточнено кое държавно дружество ще се включи в нея от българска страна.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Азербайджан е готов да доставя допълнителни количества природен газ за България
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Снимка: Министерски съвет
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Обсъдихме с Баку Вертикалния газов коридор
В хода на разговора беше обсъден и Вертикалният газов коридор, за чието изграждане преди седмица бяха подписани два основни договора в София - в присъствието на премиера и на министър Малинов. Главчев посочи, че проектът ще се развива в рамките на стратегическата декларация, която беше подписана между президента на Азербайджан Илхам Алиев и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за увеличаване на количествата природен газ, който от 2027 година трябва да достигне европейските пазари. Това ще замени доставките на руско синьо гориво.
Още: Малинов: Вертикалният газов коридор ще е ключов за спирането на транзита на руски газ
Проектът също така ще затвърди мястото на България на газовата карта и ще служи като основен коридор за пренос на азерски природен газ в посока юг-север до централноевропейските пазари.
На срещата беше обсъдено и предстоящото в началото на месец юли в Баку заседание на Българско-азербайджанската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество. През последните пет години комисията не се е събирала и се очаква предстоящото заседание допълнително да активизира двустранното сътрудничество, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Още: Ръстът на зелената енергия може да направи ненужни атомните централи