Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо поскъпва индустриалният ток – комисията "Манолова" не разбра конкретно (ВИДЕО)

24 август 2021, 12:30 часа • 6043 прочитания

Очевидно шефът на енергийната борса не може да отговори на този въпрос. Не, мога – този кратък спор между председателя на Временна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни и общински предприятия, дружества с повече от 50 на сто държавно и общинско участие и местните власти през последните 5 години Мая Манолова и ръководителят на Българската енергийна борса Константин Константинов.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Става въпрос за решението за обединение с гръцката борса, а след това и с румънската. Това беше един от основните акценти относно високата цена на индустриалния ток – само за първите 10 дни на август българският бизнес губи 53 млн. лева заради цената на електричеството, по думите на Манолова.

Същевременно от КЕВР отрекоха, че са взели решение за присъединяване към гръцкия енергиен пазар, казаха и, че няма да вземат решение за обединение с румънската енергийна борса. От Министерството на енергетиката също отрекоха да са участвали във вземането на решението за присъединяване.

Някой някъде е хвърлил България в дълбокото, без разчети. Такава ни е цялата работа и затова сме на такова дередже, заключи проф. Румен Гечев, депутат от БСП. Той беше министър на икономическото развитие в правителството на Жан Виденов, когато фалираха десетки банки. Сега Гечев заключи, че всички отговорни институции ще си прехвърлят топката.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Ръководителят на ЕСО Ангелин Цачев обясни на възмутените леви депутати, че обединения на енергийни борси се правят по европейска директива (регламент от 2015 година). Той поясни, че не е могло да стане по-рано обединение с Румъния, защото Румъния участвала в друго обединение. Освен това, преди декември 2020 година все още към ел. обединение „Европа”, в което от октомври ще влезе и в България, все още не са се били присъединили Чехия, Словакия и Унгария, а е трябвало – т.е., получило се е закъснение. А Константинов обясни друго на Манолова, Гечев и другите депутати – че присъединяването към румънския енергиен пазар не значи по-ниска цена автоматично, а значи по-добър трансфер на стока! Цената я определя пазарът, подчерта той.

Пазарните обединения не влияят на цените на енергийните борси - те само улесняват търговията и правят ефективно използването на трансграничния капацитет за пренос на мрежите, но не се отразява нито нагоре, нито надолу на цената, подчерта Константинов. Той посочи и друго по адрес на обвиненията за обединението с гръцкия пазар - няма връзка и цената на електроенергията се повишава в цяла Европа по други причини, една от които е поскъпването на природния газ. Според Мая Манолова обаче цената на електроенергията от месец май насам, когато се реализира обединението с Гърция, до август се повишава със 108%.

ТЕЦ "Марица Изток 2"

Доста неистини казахте. 40 мегавата са пуснати на пазара от ТЕЦ-а и не са купени от работодателите. Това обяви ръководителят на предприятието инж. Живко Динчев, след като вниманието на Манолова се насочи към ТЕЦ-а и колко късно той се включил с производство с допълнителни мощности за Българската енергийна борса. Затова и предприятието не е работило на пълна мощност, както и защото имало планов ремонт.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Имаше и спор между Манолова и Динчев защо в ТЕЦ-а имало планови ремонти през август. На Манолова не ѝ беше обяснено обаче елементарното – че август е месецът с най-много отпуски, че индустрията е най-големият потребител и когато има най-много отпуски, потреблението намалява.

75% от производството на АЕЦ "Козлодуй" излиза навън. Задоволяваме дефицит навън, не в България, заяви Валентин Николов, ръководител на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и бивш депутат от ГЕРБ. А положението с "Марица Изток 2" накара Румен Гечев да заговори пак за необходимост от АЕЦ "Белене".

Какво се прави?

Пред КЕВР от началото на тази година има едва 9 сигнала за злоупотреби по регламента REMIT (относно интегритета и прозрачността на електроенергийния пазар на търговия на едро) – т.е. никой не подава сигнали към отговорния орган. Преди 15 дни обаче КЕВР се е самосезирала по въпроса. Какъв свободен пазар, ако КЕВР регулира цените – този въпрос към Манолова предизвика нейният отговор, че трябвало да се регулира поведението на участниците.

Директивите са еднакви, но цените са най-високи у нас - значи говорим за организация, настоя Румен Гечев. Той обаче, а и никой от левите депутати, не отвори и дума за цената на тока за домакинствата и т.нар. кръстосано субсидиране - дали за да имаме най-евтиния ток за домакинства в Европа и да не се стига до социално недоволство не товарим колкото може повече бизнеса?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес