Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради съдебен иск на работодатели: Риск да няма 1000 лв. минимална заплата от 2025 година

07 ноември 2024, 08:02 часа • 7466 прочитания

Нова минимална работна заплата може да не бъде въведена, ако АИКБ успее да оспори постановление на Министерския съвет за това в съда. Това заяви зам.-председателят на АИКБ Добрин Иванов.

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага

По думите му, стига да няма ново постановление, ако сегашното бъде спряно от съда, спира и повишението на минималната работна заплата по сегашната формула. Всъщност, общинската и държавната администрация в България многократно е използвала практика, при която утвърждава нова административна норма (наредба, постановление и т.н.) при заведено съдебно дело срещу предишна норма, преди то да е завършено, но с реален шанс държавата/общината да загуби. Така, за да падне новата норма, трябва да бъде заведено ново дело т.е. всичко да почва от самото начало: Работодателска организация внесе жалба в съда срещу новата минимална заплата

Какво гласи сегашното правителствено постановление за минималната заплата - 1000 лв. минимална заплата от нова година (2025 година): Окончателно: Минималната работна заплата ще премине 1000 лв. за първи път в историята

Пореден спор - работодатели срещу синдикати

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Обидно и неуважително - така д-р Тодор Капитанов от КНСБ определи случващото се. Той счита, че най-големият проблем на работодателите е липсата на качествени кадри, а не минималната заплата и размерът ѝ. "Това е удар върху хората - хората се обиждат и това създава напрежение. Средноевропейски цени - най-ниски доходи. Хората почват да изпитват неуважение към своите работодатели, те стават лоши в техните очи, а това не е така", обясни Капитанов.

Синдикалистът дори стигна дотам - работодателите може и да поискат от съда работещите да си плащат, като се отмени чл. 242 от Кодекса на труда - този, които определя, че като работиш легално ти се плаща.

Синдикатите са едни от виновниците за това как се определя минималната работна заплата, опонира Иванов. Главните виновници обаче били депутатите - минималната заплата се обвърза със средната брутна заплата от тях, каза той пред БНТ. И заяви, че в европейската директива по темата за това няма абсолютно нищо. Директивата насърчава колективното договаряне на минималните работни заплати и защитава адекватни критерии за това, един от които е средната брутна заплата, но това не е задължение, счита Иванов.

В директивата пише, че минималната работна заплата не може да е по-малка от средната брутна заплата, настоя обаче Капитанов и се закани, че още много пъти евродирективата ще бъде четена - Още: КТ "Подкрепа“: Твърдението на АИКБ за новата минимална заплата е невярно

Още: Глобалният елит е в Швейцария: Открива се Световния икономически форум в Давос

Още: Потенциалните купувачи на „Лукойл“: Има ли информация в Министерство на енергетиката?

Доближаването на минималната заплата до средната кара хората да не се усъвършенстват, повтори отдавна тезата на АИКБ и Иванов. Той повтори и друго - минималната работна заплата да се договаря със синдикатите за всеки икономически сектор, но да има диапазон - минимална и максимана граница, на база договорени обективни критерии. Иванов посочи медианната заплата или 50% от средната (брутна) заплата.

Още: Социалният министър: Работодателите да увеличат заплатите, ако искат да си задържат персонала

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес