Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради пъти по-висока цена на тока: Бизнес и синдикати стягат протест, затварят магистрали

09 януари 2025, 12:36 часа • 2922 прочитания

Работодатели и синдикати излизат на национален протест срещу неконкурентната цена на тока за бизнеса на 15 януари от 11 часа, като настояват за незабавно решение от страна на властта, за да продължи компенсирането на свръхвисоките цени на електроенергията през 2025 г. Това съобщиха техни представители на брифинг днес. Освен протест в "триъгълника на властта", ще бъдат блокирани АМ "Тракия", както и пътя София-Варна край Велико Търново.

Цената достига 305 лева за мегаватчас

Цената от тавана за компенсации, който е 180 лева за мегаватчас, скочи на 250 лева и нагоре, като последните сделки са на стойност от 282 до 305 лева за мегаватчас, съобщи председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

Още: Защо се вдигат цените на тока и горивата: Обясняват експерти

По думите му за последните два месеца цената е 50% по висока от тази в страни като Германия, Франция Полша и в пъти по-висока от тази скандинавските страни.

Велев подчерта, че високата цена на тока ще се пренесе върху цените на всички стоки и услуги, а българските фирми които изнасят стоката си, ще бъдат принудени да затворят или да съкратят хора.

Той посочи, че компенсациите трябва да бъдат продължени веднага, тъй като през 2021 г. процесът е закъснял и така е била изтървана инфлацията. 

Фактури с двойна цена

"Призовавам управляващите да обърнат внимание на голямата заплаха за българската индустрия", заяви председателя на УС на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев.

Той обясни, че тези дни ще излязат фактурите за ток за декември - като цената ще е около 320 лева за мегаватчас без таксите. Предприятията, вече произвели стоките си, ще получат фактури с двойна цена, без да има компенсации. 

Митрев посочи, че това би било обедняване за всеки български гражданин - на практика компенсациите за тока са за всички българи, не само за бизнеса, каза още той.

Председателят на БСК призова политическата класа да сметне добре трябва ли държавата да катастрофира или ще продължи компенсаторния механизъм от последните две години.

Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.

В Италия цената е 60 евро за следващите 3 години, в Германия около 50 евро са дългосрочните договори, а ние купуваме от борсата ден напред, което също е проблем, каза Митрев.

По думите му няма междусистемни връзки между Западна и Източна Европа, а войната в Украйна допълнително допринася за високите цени в нашия регион.

Дългосрочни мерки

Заместник-председателят на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Васил Тодоров си пожела редовно правителство, има нужда от такова, за да има някакъв предвидим хоризонт. По думите му служебният министерски съвет също има правомощия да приеме удължаването на компенсаторния механизъм. 

"Нашите членове искат и дългосрочни мерки за енергийния сектор, например практиката за дългосрочни договори, защото цената ден напред не решава проблемите, енергийна ефективност, интелигентни мрежи, собствени ВЕИ и др.", посочи Тодоров. По думите му проблем е и забавянето на европейското финансиране, като даде за пример ситуацията с ПВУ.

Българската икономика е експортно ориентирана, при такива цени на тока, ние оставаме в периферията на Европа, съвсем ще изостанем, каза Константин Стаменов от КРИБ.

Той подчерта, че българският бизнес продава на международните пазари пазари, а там никой не пита каква ни е цената на ток. "Ниската цена за битовите потребители на ток, на практика се плаща от нас", допълни Стаменов.

Без подкрепа за бизнеса, страдат и работещите, каза вицепрезидентът  на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов.

По думите му заради високите цени на тока са затруднява увеличението а заплатите, тъй като бизнесът няма предвидими разходи и призова Народното събрание да вземе активна роля в процеса.

Компенсациите са не само за бизнеса, а и за училища, детски градини, болници, театри и т.н., подчерта вицепрезидентът на Конфедерацията на труда "Подкрепа“ Йоанис Партениотис.

По думите му заплашено е и водоснабдяването, особено в Северна България, тъй като водата не може да се достави към потребителите, защото това става с помпи на ток.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес