Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради калпави закони държавата е изпуснала 1 млрд. лева от концесии

18 юни 2014, 07:00 часа • 17919 прочитания

1 млрд. лева – толкова е пропуснала държавата от дадени коцесии заради липсата на качествени закони и подзаконови актове. Това е изводът на Центъра за противодействие на корупцията (БОРКОР) след проведено изследване.

Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.

Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий

Анализирани са законите за за концесиите, за подземните богатства и за устройството на черноморското крайбрежие, както и на договори, по които вече са открити нередности. "Няма единен подход към обектите на концесия, за което е виновна липсата на законодателство, както и на норми за осъществяването на контрол", коментира директорът на БОРКОР Бойко Великов, информира в. „Сега”.

Типичен пример за липсата на далновидност е позволената от закона възможност собствениците на приватизирани дружества да придобият без търг и конкурс концесии, които са пряко свързани с дейността им. По този начин са предоставени 400-500 находища на подземни богатства. Тук влизат Медет, Челопеч, Елаците, плажната ивица към комплексите "Русалка", "Елените", "Дюните", както и част от къмпингите по Южното Черноморие. За част от тях са сключени концесионни договори през годините, но все още съществуват неуредени контракти, което води до загуби, са отбелязали в проучването си от БОРКОР. В самия Закон за концесиите и правилника за прилагането му пък дори липсва правна регламентация за начина и принципите на изчисляване на срока на концесията и определянето на компенсацията. В момента има и 67 концесии за добив по право, които не плащат възнаграждение.

В Закона за устройство на черноморското крайбрежие липсва задължението да се поддържа публичен регистър от регионалното министерство за отдадените на концесия плажове. В Закона за водите пък няма методика, по която да се определя концесионното плащане. Отделно няма държавен орган, който да носи отговорност за даването на концесия на национално значими обекти. Затова БОРКОР предлага да бъде създадена такъв към Министерския съвет. БОРКОР обаче няма законодателна инициатива и всичките му становища имат само препоръчителен характер.

Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.

Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес