400 млн. евро ще трябва да дадат българските данъкоплатци поради отсъствието на решение как точно да бъде довършена АМ "Струма" и по-точно отсечката и през Кресненското дефиле. Това гласи становището на служебното правителство по въпроса относно изпълнението на оперативните програми за периода 2014 - 2020 година. Не е ясно откъде ще дойдат тези пари, ако се наложи да се търсят, в случай че ЕК не одобри разходи поради закъснение.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
"Поради високата вероятност част от дейностите по тази отсечка да не завършат в периода на допустимост, е необходимо Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) да планира изграждането на резервен проект". Това отбелязва вече бившият министър на еврофондовете в служебния кабинет Малина Крумова в отговор на депутатски въпрос, цитирана от БГНЕС. Според Крумова заради ограничен бюджет на програма "Транспорт", за да се довърши пътят през Кресна, ще са нужни допълнително около 400 млн. евро. Ако се стигне до този сценарий заради забавянето извън сроковете за усвояване на европейските средства, тези пари ще трябва да са за сметка на бюджета, става ясно още от отговора на Малина Крумова. Вчера (9 май) тя бе стана за зам.-министър на регионалното развитие и вероятно ще продължи да следи проекта "Струма".
Оказа се, че закъсняваме и при трите подучастъка - два от тях са в по-напреднала фаза, но този през дефилето тепърва предстои да се одобри като трасе. Според разчетите отсечките Благоевград-Крупник и Кресна-Сандански ще струват общо около 380 млн. евро. А предварителните разчети за участъка Крупник-Кресна през дефилето са за около 400 млн. евро. Именно за дефилето беше предложено да бъде изграден виадукт, припомня в. "Сега".
Преди дни Брюксел одобри искането на България за финансиране на двата подучастъка извън дефилето. До момента по тях се работеше с бюджетни средства. Тепърва се очаква обсъждане на оценката за въздействие върху околната среда на трасето през Кресненското дефиле. Според експертите на програма "Транспорт" обаче в най-добрия случай то може да започне да се строи едва през пролетта на 2019 г., а срокът за завършването е 2022 г. От управляващия орган са убедени, че все още има надежда да не загубим европейското финансиране и да завършим "Струма".
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Строежът на магистралата отново нашумя и със скандала с изнесената папка от търга за част от нея - тунела "Железница", заради което в АПИ започна прокурорска проверка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Европейските програми и България
Едва 10% от средствата на ЕС за България в периода 2014-2020 г. са изплатени до момента, съобщи вчера по БНР вицепремиерът Томислав Дончев във връзка с доклада на Малина Крумова. В него се алармира, че 5 европрограми са пред спиране. Според Дончев е много рано да се говори за загуба на средства по оперативните програми в средата на програмния период.