България представя днес напредъка по изграждането на магистрала "Струма" в Европейската комисия и очаква одобрението на трасето през Кресненското дефиле, за да започне изработването на екооценката на този участък от автомагистралата. Това съобщи служебният министър на транспорта Христо Алексиев.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Българската делегация защитава проекта за преминаване на магистралата през Кресненското дефиле, който предвижда трафикът от София към Кулата да върви по сегашния път, а в обратна посока да се изгради нов източно от Кресна, каза Алексиев.
Неговите очаквания са най-после да бъде взето решение за възлагане на екологична оценка на този вариант, заедно с другите обсъждани възможности.
Срещу този вариант на преминаване през дефилето са двама природозащитници, които сезираха за проблема Еврокомисията.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Спорът за трасето на магистралата през Кресненското дефиле продължава вече близо десет години. Причината е в разминаването на интересите на различните лобита. Природозащитни организации първо настояваха за прокопаване на дълъг 15-километров тунел – одобрен от ЕК вариант през 2008 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Години по-късно срещу него се обявиха строители, заради рисковете от изграждането му в земетръсна зона и високата цена на строителство и поддръжка, предаде Mediapool.
Стигна се до компромисно предложение за изнасяне на движението от дефилето и в двете посоки чрез виадукти и къси тунели. Това обаче не се хареса на местната власт в Кресна, която видя застрашаване на поминъка на населението и обяви, че ще изкара хората на протести.
Така се стигна до варианта трафикът от София към Кулата да върви по сегашния път, а в обратна посока да се изгради нов източно от Кресна. По него обаче видимо не се работи. Бившият строителен министър Лиляна Павлова непрекъснато изместваше сроковете. Първо трябваше да е готов в края на 2015, след това беше средата на 2016 г., после края на миналата година, а сега е пролетта на 2017 г.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Тревожно е, че няма напредък и по другите отсечки, отбеляза Христо Алексиев. Той е поставил въпроса за ускоряване на тръжните процедури пред регионалния министър Спас Попниколов, който не отговаря на журналистически въпроси и все още не е представил екипа и приоритетите си за работа от встъпването в длъжност.
От август 2016 г. няма никакво движение по избора на изпълнител за изграждането на тунел "Железница". Тогава бяха отворени офертите на 17-те кандидати, но половин година по-късно тръжната комисия дори не е посочила кои фирми преминават в следващия етап. Не е ясно кога ще бъдат отворени и ценовите оферти.
И аз попитах защо се бави търгът, но ми беше отговорено, че има много работа и комисията не е успяла да прегледа документите на 17-те кандидата, каза Алексиев.
Все още не е започнало и строителството на 13-километровата отсечка между Благоевград и Крупник. Договорът с изпълнителя "АМ Струма 3.1" с водещ партньор благоевградската фирма "Агромах" беше подписан в края на 2015 г. По план строителството трябва да започне най-късно тази година, но няма яснота дали проектите на изпълнителя са одобрени от пътната агенция.
Така в момента активно се строи единствено 24-километровата отсечката между Кресна и Сандански от консорциум "Струма – Лот 3.3" за близо 281 млн. лв. с ДДС. В обединението влизат "ГБС Инфраструктурно строителство" АД, "Пътстрой-92" АД, "Главболгарстрой" АД и "Геострой" АД.