Цената на златото остава рекордно висока в днешната търговия, подкрепена от слабия долар и ниската доходност на американските облигации, след като в петък председателят на Управлението за федерален резерв на САЩ Джером Пауъл потвърди, че през септември може да се очаква намаление на лихвените проценти, предаде Си Ен Би Си.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Цената
Спот цената на златото достигна малко над 2511 долара за тройунция рано тази сутрин, след като в предходната сесия скочи с над 1 на сто.
Още: Невиждана цена: Златно кюлче вече струва над милион долара
Американските златни фючърси запазиха ниво от 2546 долара за тройунция.
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
Пауъл посочи в петък, че неминуемо лихвите ще започнат да намаляват и отбеляза, че допълнително отслабване на трудовия пазар би било нежелателно.
Доларът е на 13-месечно дъно
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank
Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни
Доларът се търгува на 13-месечно дъно, което прави златото по-евтино за опериращите с други валути, а доходността на 10-годишните американски облигации също спадна.
Още: Курсът на еврото докосва нова граница спрямо долара
"Златото ще остане привлекателно за инвеститорите, докато доларът остава слаб, а ако облигациите не повишат доходността си, можем да очакваме да прехвърли границата от 2550 долара за тройунция", посочва Тим Уотърър, главен пазарен анализатор към KCM Trade.
Още: Електрохолд откри лятната си стажантска програма
Още: Проектът Be Ready и как онлайн платформа помага на градовете да се справят с топлинните острови
Другите благородни метали
За разлика от златото, другите благородни метали поевтиняват. Спот цената на среброто губи 0,4 на сто до 29,70 долара за тройунция.
Цената на платината спада с 0,5 на сто до 967,88 долара за тройунция, а на паладият - с 0,8 на сто до 954,92 долара за тройунция.