Увеличението на цената на тока може да достигне и до 50%, ако се приеме, че само с по-скъп ток могат да бъдат запълнени дефицитите в системата. Това заяви тази сутрин в ефира на bTV председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Светла Тодорова.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Тя допълни, че с това увеличаване ще бъдат покрити всички дефицити и елиминирани бъдещи такива само с цената на електричеството.
„Това (увеличение с 50% - бел.ред.) не може да бъде единственият изход. Всички участници на пазара, всички политически сили, всички институции трябва да се включат в действия, които да предодвратят или по смекчат от части влиянието на някои конкретни цени върху средната цена“. Това коментира още председателят на енергийния регулатор. Тя допълни, че според нея до подобни сценарии не трябва да се случват. А ако се случат, ще означава, че държавата е напълно абдикирала от своите задължения.
В момента 10-те процента са лимитът, който може да бъде социално понесен, обясни експертът.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Възможни са нови протести срещу цените на тока, призна Тодорова. Тя допусна, че голяма част от потребителите са наясно каква е ситуацията. За останалите, които са готови на всяка цена да протестират, подобен сценарий вероятоно не може да бъде избегнат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Предложенията на ЕРП-тата и възможен ли е режим
Само едно дружество е поискало токът да поскъпне. Това е било EVN, които са пожелали ръст от 18%. Останалите две дружества не са подали заявления.
По въпроса за евентуален режим на тока, Тодорова обясни, че съществуват 2 тези. Едната е, че производството на енергия е толкова голямо, че не може да се стигне до този сценарий.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
"Да, от гледна точка на енергията, която се генерира, не може да има проблеми", добави шефът на ДКЕВР. Тя добави, че най-слабото звено в системата е нейната сигурност. Тя се осигурява от електроразпределените дружества. Ако там има проблем, е възможно да има режим. Въпреки това експертът не вярва да има проблеми от подобно естество тази зима.
Бъдещето на НЕК и дупката в бюджета на компанията
Въпросът за бъдещето на Националната електрическа компания (НЕК) не се решава с предстоящото 10%-но увеличение на цената на тока за битовите потребители и малките фирми, обяви още Тодорова. Тя допълни, че не вярва и няма смисъл да бъде фалирана една компания.
Експертът подчерта, че не е получавала политически обаждания за последното увеличение на тока. „Когато трябва да се вдига цената, никой не се обажда от политическите сили, те се обаждат когато трябва да имат някакви политически дивиденти”, подчерта тя.
"Тази дупка не е копана от вчера и резултатите, които са налице не са се случили от случайни неблагоприятни обстоятелства. Било е налице необективно определяне на цени". Това заяви още председателят на енергийния регулатор. Според нея решенията за намаляване на цената на фона на състоянието на НЕК са "странни".
В последното решение на регулатора от юни за цената на тока са били индентифицирани 1,5 млрд. лв. дефицит в електрическата компания. Въпреки това цената е задържана. Това показва как се формират цените, заяви Тодорова и повтори, че решенията на регулатора са били субективни. На въпроса кога са били взети подобни решения, тя отговори: Мисля, че последните 2 години бяха много показателни за това.
Шефът на ДКЕВР не пожела да посочи имена. Тя допълни, че сегашната ситуация е комбинация от бездействие или действия от страна на НС преди всичко и след това на регулатора.
Приходите от широкопрокламирания данък ВЕИ така и е нямало да влязат по сметките на НЕК. Това са приходи и данъци, които отиват в бюджета. Впоследствие няма формула, която тези средства да бъдат вкарани в която и да е компания.
За атаката с яйцата
Според шефа на ДКЕВР със замерянето на яйца по-скоро става дума за изливане на емоции и чувства. Тя допълни, че след края на атаката двете групи са се спречкали, тъй като са имали някакви различия помежду си. „Това ми говори, че лицата, които бяха там, бяха дошли преднамерено“, добави Тодорова. Според нея начинът, по който се говори за цената на тока, трябва да бъде различен, а не да се хвърлят яйца.
„Засега мисля, че това са хулигански заплахи и няма нужда да ходя с охрана”, каза тя.