Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За момента прихващанията в КТБ остават

21 ноември 2014, 16:49 часа • 22432 прочитания

Имаме информация отпреди две седмици, когато имахме Бюджетна комисия, че квесторите на КТБ са получили уведомления за около 1,170 млрд. лв. цесии. От тях 800 млн. лева имат заявка за извършване на прихващанията. Това каза на брифинг в парламентa председателят на временната комисия по бюджет и финанси в Народното събрание Менда Стоянова.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Тя допълни: "Ние на никого пари не спестяваме. Стремежът е да спази закона на банковата несъстоятелност, която казва, че всички негарантирани вложители са равнопоставени. Зад защитата на всички кредитори, ние преди всичко защитаваме Фонда за гарантиране на влоговете, който след няколко дни ще започне да изплаща над 3,6 млрд. лева гарантирани влогове".

По-рано днес депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт са внесли официално в деловодството на Народното събрание законопроект за промени в Закона за банковата несъстоятелност. Целта му е да защити обществения интерес и публичните средства, които ще се инвестират в КТБ, както и  да се защитят всички вложители, информира БГНЕС.

"Зачестиха случаите, при които някои вложители се опитват да заобиколят закона и да извлекат полза за себе си. Напоследък се извършват цесии. Обикновено това се извършва от негарантирани вложители, които имат влог над 196 хил. лева, които са гарантирани и които се продават с цел после да бъде извършено прихващане. Искаме да затворим тази възможност и текстовете, които ще изработим, ще свършат тази работа“, заяви Менда Стоянова.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

На въпрос дали законопроектът ще може да важи за сключени вече сделки, тя отвърна, че предложеният с поправките ред ще важи и ще се прилага от синдика в една бъдеща несъстоятелност. "Той не прави правни последици със задна дата. Възможно е дори да няма несъстоятелност или банката, например, да бъде купена като цяло. Има много варианти. Това касае бъдещ процес", обяви депутатът.

"В случай, че съдът по несъстоятелността обяви КТБ в несъстоятелност, той трябва да определи още един много важен юридически факт - началната дата на неплатежоспособността. Както се случи с КТБ, тя изпадна в криза по плащанията, след което беше поставена под особен надзор. Важно е каква дата ще определи съдът за неплатежоспособността. Всички сделки от тази дата до назначаването на синдика и осребряване на имуществото и формиране на масата на несъстоятелността, всички сделки са относително недействителни и чакат синдикът да ги приеме", обясни Данаил Кирилов.

С промените се атакува раздробяването на влоговете с цел да се влезе под гарантирания плог от 100 хил. ево, за да могат да бъдат усвоени всички пари, "което означава заобикаляне на закона и ощетяване на Фонда за гарантиране на влоговете в банките".

Иначе в момента КТБ продължава да е под специален надзор и я управляват квестори на БНБ, които го правеха и през последните 5 месеца. "По-точно я опазват, не я управляват“, уточни Стоянова.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Банката ще премине под несъстоятелност и ще бъде назначен синдик, който ще започне да води несъстоятелността тогава, когато съдът я обяви в несъстоятелност. „В момента има жалба срещу отнемането на лиценза, което спира съда да се произнесе“, поясни Менда Стоянова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес