Нямаме възможност да влияем на цената на горивата, това е проблем в световен мащаб и го виждаме ясно. Това заяви пред БНТ Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Попитан защо горивата поскъпват, когато в България се ползва руски петрол (Уралс) за производство, а той поевтинява, Бенчев обясни, че това е така, но поскъпват допълнителни такси за руската суровина - например застраховката на съответния танкер за влизане в акваторията на Черно море се е вдигнала 10 пъти поради опасността от военните действия между Русия и Украйна. Той не се съгласи със сентенцията, че "когато поскъпват на международните пазари, веднага го усещаме, но когато поевтиняват, не го усещаме или го усещаме малко и след време". Бенчев представи графика със сравнение в Гърция и че в България "не отразихме" цената на "Брент"-а от 120-130 долара на барел. Според казаното от него, "Уралс" е вързан с "Брент" и това също има значение.
По думите му картел на пазара на горивата няма. В други европейски страни дори цените на руския петрол са по-високи, обясни Бенчев.
Печалбите ни в момента са изключително минимални. Да не бъркаме печалба и марж. Ние покриваме сметки за ток, заплати и маржът ни е изключително малък. Много се надявам да не се наложи ембарго на руските продукти, защото това означава да скочат цените много - 50-60 стотинки трайно, като това не включва първоначалния шок, докато пазарът се намести, отбеляза Бенчев.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Бенчев заяви, че не може да се задържи шоковото поскъпване. Каквото покаже пазара - това ще правим, добави още той, след като призна, че има поскъпване от 20-30 процента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Експертът призна и, че е имало обсъждане за поевтиняване на биокомпонента на горивата със 7-8 стотинки, за да може да има и цялостно поевтиняване (превозвачи смятат, че при по-евтина биокомпонента може да има по-ниска обща цена с 10-15 стотинки на литър), като държавата ще реши. По думите му обаче, това е нарушение на евродиректива. Отделно, това намаление не е особено голяма стойност, каза Бенчев. А за намаляване на акциза с 50%, каквото предложение има от превозвачи (те смятат, че това значи 33 стотинки поевтиняване на литър), Бенчев заяви следното - няма процедура за такова искане, България вече е на границата като размер на акциза.
Още: Светослав Бенчев: Понижаване на цените на горивата няма да има