За Деня на БДЖ - накъде отиват и трябва да вървят железниците?

05 август 2018, 18:01 часа • 6371 | прочитания

Развитието на железницата ни минава през преструктуриране на управлението. За да има успех трябва да бъде създаден нов холдинг "Железници", в който наред с НКЖИ (бел. ред. - компанията, която в момента поддържа жп инфраструктурата), да са и представителите на частните превозвачи, и на спедиторите. Този мозъчен тръст трябва да движи сектора. Това коментира за БГНЕС университетският преподавател и бивш шеф на "Железопътна администрация" доц. Симеон Ананиев в Деня на железничаря и дали гилдията има поводи да празнува с оглед на незавидното финансово състояние на държавната железница.

Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)

Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?

"В България широко разпространено е твърдението, че отбелязваме Деня на железничаря. Нещо, с което не съм съгласен – празнуват всички, които са свързани с железницата. Правилно е да се казва, че отбелязваме Деня на българските железници", поправя доц. Ананиев. Според него железницата е един от секторите, които най-много пострадаха след промените през 1989 година.

"Най-лошото е, че се назначаваха хора по политическа линия без нужната компетенция. В момента обаче, не само в България и в Европа се вижда едно ново отношение към сектора. Вече на железницата се гледа като част от един голям интегриран транспорт. Новата визия е застъпена и в разработените от Европейската комисия пакети за мобилност, срещу които "скачат" нашите шофьори. Никой обаче не си прави труда да прочете, но там има и за железницата. Очаква се след година навлизане на частни нискотарифни превозвачи на пазара. Тази тенденция се вижда в Русия и Германия. Трябва да се спре с мисълта "да запазим железницата, както е преди години". Не! Тя е част е една голяма обща структура, интегриран транспорт не само български, но и общоевропейски", казва Ананиев.

През годините Симеон Ананиев е един от хората, които често критикуват политическите решения в сектора. Запитан дали има поводи да се усмихне, по отношение на последните решения на кабинета "Борисов 3", с отпускането на 104 млн. лева от бюджета за БДЖ, Ананиев гледа по-ведро на сектора, въпреки че през последните дни отново има фрапантни случаи с нарушени права на пътници - нещо недопустимо в страна членка на ЕС. Става дума за случая с отменен влак в Карлово като до последно се продават билети на хората, а след това никой не им обръща внимание. "Това е липса на отговорност по цялата верига, а можеше да отиде автобус и да обслужи пътниците", категоричен е той.

Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки

Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?

"Вярно е, както отбелязахте, че доста критикувам. Но критиката не трябва да бъде за извличане на политически или други дивиденти. Тя, както и гражданското общество трябва да доведе до решаване на проблемите. Това най-много ме дразни в политиците непрекъснатото критикуване, а ние имаме решения. Оптимист съм, че добрите времена на железницата ще дойдат с новия пакет мобилност на ЕК", убеден е Симеон Ананиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес