Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Westinghouse предложи по-ниска засега цена от необходимото за седми блок

27 февруари 2015, 13:10 часа • 24296 прочитания

Цената на електроенергията от седми блок на АЕЦ "Козлодуй" може да бъде 75 долара на мегаватчас. Това показват изчисленията на Westinghouse - дъщерната компания на Toshiba, която сключи акционерно споразумение относно седми блок на Козлодуй и която представи своя икономически анализ днес.

Според прогнозите на компанията тази цена би покрила разходите по изграждането на седми блок в АЕЦ "Козлодуй". Представените данни на американската компания за разходите по проекта сочат сумата от 5,3 млрд. долара. Това е и цената, която Westinghouse ще предложи на България.

Цената, обаче, най-вероятно ще е по-ниска от необходимото. Изчисленията на американците при ръст на икономиката на България от под 2% показват, че цената на блока ще е поне 7,7 млрд. долара.

Приходите от продажбата на ток от централата за 20 години ще бъдат 11 млрд. долара, сочат още изчисленията на американската компания. Прогнозите са седми блок да работи 60 години. Няма обаче все още оценка за разходите по извеждане от експлоатация на мощността, защото периодът на работа е много дълъг и нямало как да се сметне година по година колко би струвало.

Ръководството на Westinghouse се надява проектът да получи одобрението на българската държава и да започне да се развива. Около три години ще бъдат необходими за финансовото структуриране на проекта т.е. за инвестиционното решение, а най-рано електроенергия ще може да започне да се произвежда от 2025 година.

Референдум в Румъния против седми блок

Припомняме, че в Крайова вече тръгна инициатива срещу строежа на седми блок на атомната ни централа. Очакванията са в края на април или началото на май тази година да бъде проведен плебисцит, ако няма процедурни спънки.

Още в края на миналата година Румъния е поискала от България данни за очакваните ефекти от новата мощност върху здравето на гражданите. Actualno.com изпрати своите въпроси по темата на енергийното министерство, като очакваме отговор най-късно до средата на март. Зададохме въпрос и дали е вярно, че ще бъде заложена застраховка при ядрена авария на мощността от само 49,1 млн. евро, а не безлимитна такава.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес