Да, има компании, които получават държавна помощ заради скъпия ток и които реализират свръхпечалби или не плащат данъци в България. Така на практика служебният енергиен министър Росен Христов отговори на въпрос вярно ли е, че компанията "Лукойл" е получила 80 000 000 лв. държавни субсидии заради високата цена на тока. Въпросът беше зададен в сутрешния блок на bTV.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
В отговора си Христов не посочи директно името на "Лукойл", а изрично подчерта, че има и други компании със свърхпречалби, вземащи държавна помощ за ток, без да изброява имена.
Същевременно служебният министър на енергетиката каза, че не е проблем и не трябват многомилионни инвестиции за рафинерията в Бургас да превключи от руски петрол на друг вид петрол. Това обаче не кореспондира съвсем със становище на "Лукойл Нефтохим" пред Actualno.com. Според Христов, проблемът сега е в честотата на доставките - в момента рафинерията си осигурява суровина от Русия на всеки 3 дни, а по алтернативни маршрути (т.е. неруски петрол) доставката ще идва за 30-40 дни.
За Христов решението с подсигуряването на доставките за дълъг период от време е петролопровод между Бургас и Александруполис. Припомняме, че идея за такъв имаше преди години и президентът Георги Първанов беше най-голям негов застъпник, а инициативата идваше от Русия. Проектът обаче се провали и беше "окончателно погребан" през 2013 година.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
ОЩЕ: Росен Христов промени с половин уста позицията дали ще съдим "Газпром"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици