Рейтинговата агенция Fitch потвърди рейтинга на ББР "BBB", като перспективата се променя на стабилна. Това е последното изречение в изпратения до медиите финансов отчет на Българската банка за развитие (ББР) за първите девет месеца на 2019 година.
Всъщност, промяната на перспективата е в посока надолу - досега тя беше "положителна", какъвто е и рейтингът на България като цяло. Това означава уникална ситуация - ръководената от бившия председател на КФН Стоян Мавродиев банка е с по-негативна перспектива от България.
Основната причина за понижението на перспективата е преориентирането на ББР към даване на големи заеми, а не с фокус към малкия и среден бизнес, след като с такава цел беше създадена. При ръководството на Мавродиев отпадна изискването ББР да дава до 10% от капитала си в един заем и вече важи стандартната граница от 25%. Fitch посочва и, че делът на капитала и държавното финансиране в баланса на ББР е спаднал до 69% към септември 2019 г. при 77% година по-рано.
Положителното в отчета
Близо 50% е ръстът на печалбата на ББР за деветмесечието, като за същия период на миналата година финансовата институция е реализирала печалба в размер на 22 млн. лв. Ръстът на финансовия резултат на банката е значително по-висок от средния за банковата система у нас, който е с годишно увеличение от 4,2 на сто. От печалбата си за 2018 г. ББР разпредели дивидент в размер на 20.1 млн. лв. в бюджета на държавата.
Българската банка за развитие е и с най-висока капиталова адекватност у нас. В края на септември тя е 31%. Коефициентът на ликвидно покритие на ББР е 558%, коетое далеч над средното за банковата система и значително над регулаторно изискуемата норма от 100% ликвидно покритие.
Продължава постепенното развитие на кредитната дейност в подкрепа на развитието на националната икономика, като за първите девет месеца увеличението на предоставените от ББР кредити е 9%, с което банката е в топ 10 на финансовите институции в страната с най-много отпуснати кредити към предприятия.