Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВСС и МФ се разминаха във вижданията си за Бюджет 2020 г.

29 октомври 2019, 18:10 часа • 4741 прочитания

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) не съгласува Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване на законопроект зандържавния бюджет на Република България за 2020 г. Това съобщиха от ВСС, цитирани от Агенция "Фокус".

Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“

Още: Подгответе се за по-дълги опашки на летищата: Предупреждение от Европейския потребителски център

Това означава, че висшият магистратски орган не одобрява предвидените в Бюджет 2020 средства за правосъдие. 88 млн. лв. не достигат за бюджет, какъвто желаят от ВСС.

Министерство на финансите обяви проектобюджета в петък вечерта (25 октомври) преди местните избори. Подробните разчети на ведомството можете да прочетете в тази статия.

Заради поредните разминавания във визията на двете институции относно бюджета за следващата година и заради краткия срок поставен за становище от страна на финансовото ведомство се наложи Пленумът да заседава по въпроса извънредно. 

Още: Инфлацията на празничната трапеза: Колко по-скъпа ще е тази година?

Още: Обрат с цената на петрола заради данни от САЩ

"Правен свят" предават част от дискусията преди единодушното решение на ВСС да не съгласува предложения от финансовото ведомство бюджет на съдебната власт за 2020 г. и да изпрати становището си в Народното събрание. Основната причина за разминаването в проектобюджетите е желанието на кадровия орган да следва планираното увеличение на възнагражденията на магистратите и служителите в съдебната власт. По време на дебатите няколко магистрати подчертават, че качествените кадри не желаят да постъпват на работа в съдебната власт срещу ниските заплати, които им се предлагат или че заплатите на магистратите не са компенсирани в предходните години и е време да бъде направено.

Магистратът Даниела Марчева е попитала защо всяка година има един и същ проблем – ВСС иска пари, колкото ще му стигнат за годината – а правителството винаги дава по-малко отколкото е необходимо. "Ние няма какво повече да дадем на МФ като информация, всичко, което имаме като обосновка на поискания бюджет, е внесено там. Народното събрание в крайна сметка ще каже кое ще възприеме и кое не", отговорил Боян Магдалинчев, който е председател на Комисията "Бюджет и финанси" към ВСС.

Както се е случвало и в предишни години, очакванията са, че и тази, след преговори между органите на съдебната и изпълнителната власти, накрая ще се стигне до компромис и разминаването в план-сметките ще бъде свито, подчертават от "Правен свят".

Къде се разминават желания и очаквания?

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Проектът изготвен от Министерството на финансите  (МФ) предвижда  бюджета на съдебната власт в размер на 771.3 млн. лв. От  ВСС настояват бюджетът на правосъдната система да е в размер на почти 859,3 млн. лв. За сравнение бюджетът за изтичащата 2019 г. на съдебната власт възлиза общо на 704 млн. лв.

Магистратите настояват разходите да се увеличат с 67.0 млн. лв. Разбивката е увеличение на текущите разходи с 69.0 млн. лв. и намаляване на капиталовите разходи с 2.0 млн. лв.

МФ предлага да се запази размерът на приходите от 2019г. - 116,0 млн. лв., като от тях 100,0 млн. лв. са само от съдебни такси. Според ВСС приходите в Бюджет 2020 трябва да се намалят с 6 млн. лв., като приходите от дейността на органите на съдебната власт трябва да са в размер на 110,0 млн. лв., от тях 91 млн. лв. - от съдебни такси.

За какво ще попречи липсата на 88 млн. лв. според ВСС?

Няма да могат да се обезпечат предвидените дейности, обясняват от ВСС:

- Назначаването на 110 щатни бройки (щ. бр.) за съдебни служители, от които 100 за длъжността, „съдебен помощник“ и 10 щ. бр. за ИВСС във връзка с Закона за изменение и допълнение на Закона за защита на личните данни;

- Предвиденото обезпечаване на свободните щатни бройки за 6 месеца за 2020 г.;

- Заложените средства за основен ремонт и придобиване на сгради в размер на 33,0 млн. лв., като сумата е изцяло съобразена с представената информация за 2020 г. по обекти от дирекция „Управление на собствеността на съдебната власт“;

- Предвиденото актуализиране на възнагражденията и ранговете на съдебните служители и изменение на Класификаторите на длъжностите в администрацията на Прокуратурата на Република България, Върховния касационен съд, Върховния административен и съдилищата по решение на Комисия „Съдебна администрация“ към Прокурорската колегия на ВСС/Протокол № 14/22.07.2019 г. и предложение на Комисия „Съдебна администрация“ към Съдийска колегия на ВСС.

Финансовото министерство е планирало бюджет за Министерството на правосъдието (МП) за 2020 г. в размер на 300 млн. лв., от които 287 млн. лв. са за текущи разходи. От тази сума се покриват възнагражденията на надзирателите в затворите и на охраната на съдебната власт. МП трябва да събере над 61 млн. лв. от държавни такси, гласи още проектът на бюджет за следващата година, подчертават от "Правен свят".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес