Близо 32% от служителите у нас биха сменили работата си, ако заплатата им не бъде повишена до 6 месеца, а други 36% биха напуснали в рамките на 1 година. Това показва проучване на иновативната платформа за работа nPloy сред над 1400 служители.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Средната заплата у нас нараства, в София за първи път скочи над 3000 лева
Аналогична анкета на компанията сред 150 HR специалисти показва тяхната гледна точка. Целта на проучването е да покаже доколко съвпадат и къде се разминават очакванията на работодатели и кандидати в процеса на търсене на работа и подбор.
Очаквания за увеличение на заплатата
Около 50% от анкетираните служители очакват ръст на заплатата си след половин година от заемане на дадена позиция, а 40% - след 1 година.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Интересен факт е, че точно толкова - 50% и 41% от HR специалистите - са склонни да повишат заплатата на служител с добро представяне след първата половин или една година съответно.
За сметка на това, 90% от анкетираните таланти очакват работодателя да инициира повишение на заплащането, но според 66% от тях по-често това се случва по инициатива на служителя.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: 7 ефективни стратегии за договаряне на по-висока заплата
Реалност
Изненадващо най-голям дял от анкетираните таланти - цели 35% - не са получили никакво увеличение на заплатата си през 2023 г., следвани от 16%, които споделят за 6-10% ръст. Огромното мнозинство от служителите (81%) все пак очаква повишение през 2024 г.
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог
Според HR специалистите, повишение в заплатите през 2023 г. не е имало само при 8% от компаниите. В най-масовия случай възнагражденията са се повишили с между 6 и 10%, като най-често се очаква същият ръст и през настоящата година.
Място за компромиси
В отговор на друг въпрос 36% от анкетираните таланти признават, че не биха направили компромис със заплащането, когато става дума за избор на ново работно място. Като следващи по критична важност, кандидатите са посочили опцията за работа от вкъщи, екипа и типа компания (продукти, клиенти, т.н.). Интересен е фактът, че служителите са по-склонни на компромис със социалните придобивки, докато често компаниите акцентират точно на това при промотирането на работодателската си марка.
Работодателска марка
Най-голям дял от компаниите (26%), отделят между 2000 лв. и 5000 лв. годишно за инициативи, свързани с работодателската си марка. Най-честите канали за реклама са платформи за работа (75%), следвани от реклама чрез вътрешен маркетинг екип (73%) и чрез агенции (26%). Изненадващо или не, цели 17% от анкетираните не полагат никакви усилия за популяризиране на бранда си.