Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всеки пети чиновник да бъде освободен: Призив на АИКБ

09 октомври 2024, 10:48 часа • 829 прочитания

За бюджетната 2025 г. да се "замразят“ заплатите и да се съкратят с 20% заетите лица в публичния сектор, както и да се "замразят“ пенсиите и разходите в сектор "Отбрана и сигурност". За това настоява в декларация Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

"Да не се допуска увеличение на заплати"

Организацията с председател Васил Велев твърди, че "се очаква значително увеличение на бюджетните разходите, особено в сферите на възнагражденията на заетите лица в публичния сектор и на социалните и здравноосигурителните плащания, включително пенсиите".

Още: В още една европейска страна минималната заплата ще е над 1000 евро

Според АИКБ се наблюдава експоненциален ръст на разходите за персонал, които от 14,6 млрд. лева за 2022 г. се планира да достигнат 18,0 млрд. лева през 2024 г. - увеличение, надхвърлящо 23%. "Паралелно с това отчитаме още по-драстично нарастване в сферата на социалните и здравноосигурителните плащания, включително пенсии. Тук виждаме скок от 25,7 млрд. лева за 2022 г. до очаквани 34,9 млрд. лева за 2024 г., което представлява ръст от близо 36%", твърдят работодателите.

"Особено тревожен е фактът, че тези непропорционални увеличения се реализират в контекста на сравнително умерена инфлация, но при продължаващ спад на индустриалното производство. За периода януари 2023 г. - август 2024 г. кумулативната инфлация е едва 4.5%. Следователно - налице е значителен реален ръст както на разходите за персонал, така и за пенсии и социални трансфери, който многократно надхвърля инфлационните нива, при задълбочаваща се криза в реалния сектор в ЕС и България.

Тази тенденция поражда сериозни въпроси относно устойчивостта на публичните финанси и потенциалното въздействие върху конкурентоспособността на българската икономика в средносрочен и дългосрочен план.

Темпът на нарастване на бюджетните разходите значително изпреварва този на приходите. Прогнозите сочат към нов дефицит от 11.9 млрд. лева за 2025 г., който, прибавен към планирания дефицит за 2024 г. от 6.2 млрд. лева., формира потенциален бюджетен дефицит от 18.1 млрд. лева за следващата година, приближаващ 9% от БВП. Тази прогноза е изключително тревожна и очертава риск от неустойчива фискална спирала, застрашаваща макроикономическата стабилност и средносрочния и дългосрочен икономически растеж на страната", се казва още в декларацията на АИКБ.

Още: Васил Велев: Бизнесът не е представен политически, на практика няма десни партии

От организацията смятат, че е наложителна незабавна ревизия на бюджетните приоритети и въвеждане на строги мерки за фискална консолидация.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес