Внимание - фалшив оцет плъзна по магазините

20 октомври 2014, 14:03 часа • 16350 | прочитания

Внимавайте какъв оцет купувате - оказва се, че по родните магазини е плъзнал фалшив. Проверка на самосезиралата се Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ) доказа, че това е истина след сигнал на "24 часа".

Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)

Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?

Според проверката производители като "ЕКО ЛАЙФ 09" от Ямбол, бургаската "НЕГ-ГРУП", "ЕДИ ГРУП" от Варна, дружеството "Венци Трейдинг" от добричкото с. Приморци и други погазват закона и мамят потребителите. Предстоят проверки и в Пловдив и Пазарджик във фирми като "РА-Пидакев" от Мало Конаре, "Мериленд-2013" ООД от Перущица, "Миракъл Краси Мейкър" ЕООД от Пазарджик и др.

В сезона на туршиите българските производители мамят клиентите си, като пробутват опасната синтетична киселина с етикети уж за натурален оцет. А тя трябва да се продава задължително с надпис "кисела подправка", "синтетичен овкусител", "кисел продукт" и др., но в никакъв случай като "оцет".

Законът за виното и спиртните напитки от половин година разграничава натуралния винен оцет от подправката, за която се използва оцетна киселина Е260. Тя се прави от петролни източници или от карбониране на метанол чрез химична реакция и дестилация на дървесина и трябва да се продава не като оцет, а като т.нар. кисел продукт. Синтетичната оцетна киселина, обозначена на етикета с Е260, е опасна за здравето и в повечето случаи са причина за разваляне на зимнината от домашни консерви. Нещо повече - оцетната киселина Е260 е токсична при високи концентрации и може да доведе до силни изгаряния на лигавицата.

Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки

Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?

Според закона оцет може да се произвежда единствено по натурален път от биологична суровина чрез провеждане на оцетно-кисела ферментация на вино, плодове, плодово вино и етилов алкохол от земеделски произход.

"Производителите най-много подвеждат в наименования, като представят синтетичната оцетна киселина Е260 за натурален оцет от грозде или ябълки. Заблуждаващата информация на етикета чрез текстове и картинни изображения внушава на потребителя, че продуктът е получен чрез ферментация, което е чиста измама", заключава изпълнителният директор на Българската асоциация по безопасност на храните проф. Пламен Моллов.

Още: Канадският премиер каза какво ще се случи със световната търговия след митата на Тръмп

Още: "Денят на свободата" може да се превърне в "Ден на инфлацията": Предупреждение

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес