Очевидно дерогацията не си изпълнява ролята, заяви по БНР Владислав Панев от ПП-ДБ.
"Дерогацията беше приета, за да може рафинерията постепенно да мине към преработка на неруски петрол. Делът на руския петрол обаче стана над 90% по чисто икономически причини. Дерогацията засега не изпълнява своята роля."
"Държавата още не се е справила с тази задача, което коства милиарди", коментира той. По думите му дерогацията не е управлявана добре.
Още: Ивайло Мирчев каза колко данъци са платили "Лукойл"
Относно законодателните промени, който предвиждат плавно преминаване към друг вид петрол Панев каза, че е "прекалено плавно, може би". Извоюваното време за рафинерията да мине на други горива беше напълно достатъчно, посочи депутатът от ПП-ДБ.
Подарък към "Лукойл"
Според него сметките показват, че ако разликата в цената между руския и другия петрол е милиарди годишно, това означава стотици милиони всеки месец "подарък към "Лукойл".
Най-добре е парламентарното мнозинство да седне на масата и да се изчисти популизмът, подчерта Владислав Панев относно предстоящото разглеждане на бюджета за 2024 г. и противоречията с ГЕРБ по тази тема.
Още: Борисов каза ще се счупи ли сглобката, ако падне дерогацията (ВИДЕО)
"Приходите изглеждат завишени и оптимистични. От друга страна искат допълнителни разходи за общините и са срещу политиките по изсветляване на сивата икономика. (…) Първо искаме да изслушаме министъра на финансите. Тогава ще решим ще подкрепяме или няма да подкрепяме (така предложения бюджет - бел. ред.)"
Панев изрази резерви към заложения 16% ръст на данъчните приходи при 3,2% икономически растеж, който определи като "леко оптимистичен".
Ако транзитната такса за преноса на газ не може да бъде събрана, е "добре да има буфери, а буфери при 3% предложен дефицит по-скоро не се виждат, освен да режем капиталовите разходи", изрази мнение той.
Правителството ще оцелее
Още: Рибарски: Внезапното прекратяване на дерогацията не е разумно (ВИДЕО)
Правителството няма да падне заради вота на недоверие, прогнозира Панев.
Запитан за евентуални смени в кабинета и дали са необходими такива персонални промени, Владислав Панев посочи:
"Правителството е длъжно да работи по-ефективно, доколкото икономическите перспективи пред Европа не са особено слънчеви. Икономическият растеж спада. Имена не мога да кажа."