Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Високотехнологичният бранш: Вдигане на максималния осигурителен доход е удар по гръбнака на икономиката ни

08 декември 2022, 13:40 часа • 7715 прочитания

Обединената високотехнологична индустрия в лицето на БРАИТ, БАСКОМ, AIBEST, БАИТ, БЕСКО и ИКТ Клъстер се обяви срещу идеите на БСП за увеличаване на максималния осигурителен доход (МОД).

Припомняме, че социалистите предлагат рязко вдигане на максималния осигурителен доход – от сегашните 3400 на 4200 лв. от 1 януари 2023 г. Това е заложено в промени на т. нар. „удължителен закон“ на Бюджет 2022, предложени от левицата.

"Намираме за недопустимо изобщо темата да се поставя в публичното пространство, особено на фона на отсъстващ цялостен проект за национален бюджет  - без никаква ясна политическа визия за справяне със сложната икономическа ситуация и без мерки за стимулиране на високотехнологичната индустрия като двигател на изваждането от икономическата криза на страната", обявиха представителите на високотехнологичния бранш в отворено писмо.

"Ние сме последователни в отстояването на тезата си, че увеличаване на МОД е удар върху средната класа в България, която е гръбнакът на българската икономика. Тежестта на тази мярка ще бъде понесена от креативните хора, заети във високотехнологичната индустрия, които и без друго - с много усилия и без никаква подкрепа от държавата, успяваме да задържим да работят в български компании и да плащат данъците и осигуровките си у нас", гласи още позицията им.

В момента всеки зает във високотехнологичните индустрии създава висока добавена стойност и допринася за държавния бюджет три пъти повече от средното за страната под формата на данъци и осигуровки. Отделно от това, заетите във високотехнологичните индустрии движат потреблението в редица други сектори като търговия, туризъм, бизнес с имоти, развлечение, култура.   

ОЩЕ: Вижте колко вече е средната заплата в IT сектора у нас

"Многократно сме предупреждавали политическите партии в България, че успехът на високотехнологичната индустрия не е даденост. Високият ѝ растеж към настоящия момент не бива да ни успокоява, тъй като, работейки предимно за износ, тази индустрия е силно повлияна от световните тенденции. А там вече се забелязва свиване на растежа във всички сектори, което неминуемо ще се отрази през 2023 г. и в България", гласи позицията на бранша.

Припомня се, че много от съседните държави са предприели категорични мерки, за да дадат възможност на високотехнологичните си индустрии да запазят темпото на своето развитие чрез целенасочени политики, окуражаващи развойната дейност и намаляващи или премахващи данъчно-осигурителната тежест за компаниите и служителите. "На този фон в България единственото „решение“, което хрумва на политиците, е да увеличат МОД, задоволявайки единствено тяснопартийните си цели без оглед на националния интерес", смятат от водещите организации.

Те искат да дискутират "мерки за изсветляване на сивата икономика" и предложения за това как нивата на осигуряване в България да са адекватни на услугата, която се получава в замяна, без обаче да се допуска каквато и да е необоснована промяна в данъчно-осигурителната рамка. "В противен случай, ще се подложи на изпитание малката ни зараждаща се средна класа и ще се дискредитира предвидимостта на бизнес средата в страната", смятат от организациите.

Подписалите се представители на бранша са Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии /AIBEST/, Българска асоциация по информационни технологии /БАИТ/, Българска асоциация на софтуерните компании /БАСКОМ/, Българска работодателска асоциация иновативни технологии /БРАИТ/, Българска стартъп асоциация /БЕСКО/, Фондация "Клъстер информационни и комуникационни технологии" /ИКТ Клъстер/.

ОЩЕ: Ваня Григорова: Има фирма, която източва 50 млн. лв. от държавата всеки месец (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес