Ако нищо не се промени - ние ще имаме бюджетен дефицит от порядъка на 6-7%. Това коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в "Денят започва" по БНТ.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Той смята, че проблемът ни е средносрочен. "Ние ще имаме такива дефицити не само тази година, а следващите 5-6 години", прогнозира Велев.
"Бюджетът е средство за постигане на цели. Важно е какви са целите. Националните цели следва да бъдат членство в Шенген до края на годината, в Еврозоната от януари 2025 г. и в ОИСР от 2026 г. Бюджетът, който предстои да бъде изготвен, разгледан и одобрен в парламента би следвало да е подчинен на тези цели. Ние се нуждаем от бюджет, който да позволи постигането на важни национални цели за страната, а те са основа за ускоряване на икономическия растеж и повишаване на елементите на жизнено равнище", смята Велев. ОЩЕ: За да има пари за пенсии и държавни заплати: Ще има промени по данъците
По думите му е важно да се държи пулса на общественото мнение, но е важно и друго. "Лидерите, затова са лидери, за да обяснят на обществото кое е правилно и добро за страната. Ако общественото мнение води в грешна посока - да бъде променено", посочи Велев.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Според него, тласкани от популизъм, народните представители са приели такива закони и решения, които създават много тежка ситуация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Велев коментира и темата за събиране на свръх печалбата. "Събиране на свръхпечалба не е решение, защото свръхпечалба, може и да няма. Освен това - той е еднократен данък. ОЩЕ: "Данък свръхпечалба е самоубийство"
Той изрази опасение, че няма да минем без вдигане на данъци. Според него това не е решение въобще, защото ще доведе до намаляване на събираемостта, до стагниране на икономиката. ОЩЕ: Официално: Данъчните мерки на шестото правителство на Радев
"Колкото са по-високи данъците, толкова са по-големи стимулите за укриването на облагаеми доходи и това го видяхме в миналото. Видяхме как при въвеждането на 10% пропорционална ставка, рязко се повиши събираемостта", коментира той. ОЩЕ: Гълъб Донев замълча ще вдига ли данъци, каза за увеличение на пенсии и заплати
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Той заговори за намаляване на разходите за издръжка на администрацията, които по думите му са увеличени 112% спрямо 2019 г.