Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Вечните концесии" пак са на дневен ред

01 юни 2017, 08:22 часа • 1793 прочитания

Т.нар. вечни концесии отново са на дневен ред, след като ГЕРБ вкара разглеждането им в парламента и на първо четене в правна комисия законопроектът беше приет, след като само депутатите от БСП гласуваха "против".

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

Това е вторият опит да се наложи спорният закон за концесиите, с който се премахва таванът за продължителност на концесиите от 35 г. Първият претърпя провал в самия край на мандата на предния парламент, тъй като президентът Румен Радев наложи вето с аргумента, че законът "въвежда широки граници на субективизъм, възможности за корупционни практики и вземане на решения, ощетяващи обществения интерес", припомня в. "Сега".

Твърдо решени да прокарат закона, ГЕРБ го внесоха наново този вторник с мотива, че с него се приемат задължителни директиви на ЕС. И още на следващия ден го бяха заложили в дневния ред на правната комисия.

Новият вариант почти изцяло дублира стария с няколко промени, наложени от "Обединени патриоти". Остава най-противоречивата разпоредба, която отменя тавана на концесията и го заменя с "максимален срок", определян от възложителя й. За да смекчат критиките, управляващите предлагат засилване на парламентарния контрол върху най-продължителните концесии. За тази цел Народното събрание задължително ще се произнася, ако възлагането е за срок над 35 години. При първия опит за приемане на закона се предвиждаше парламенът да се произнася само като възможност, но не и задължително.

Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ

Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни

Освен това се предвижда държавата задължително да се включи в управлението на публично-частни дружества, изпълняващи концесия. Забраняват се разпоредителни действия от страна на такива дружества с имоти, които държавата им е предоставила.

Прекроява се и текстът, засягащ парите, които концесионерът при определени случаи изплаща на възложителя на концесията. В предния вариант на закона възнаграждението бе само възможност, а сега става задължително.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес