Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Васил Велев: След април ще се търсят по-трайни варианти за компенсиране на бизнеса

14 март 2022, 23:00 часа • 1776 прочитания

След април ще се търсят по-трайни варианти за компенсиране на бизнеса. Това каза в ефира на „Денят на живо” председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. По думите му след проведена среща с премиера Кирил Петков е станало ясно, че програмата за компенсиране на потребителите на електроенергия на свободния пазар, не само за бизнеса, но и  за социалната сфера, ще продължи и през месец април.

Още: Инфлацията във Франция остава стабилна

Още: Новите санкции на САЩ ще нарушат руските петролни доставки: Доклад на МАЕ

„След април амбициите са да се разработи по-траен вариант за регулиране на този проблем. Ако няма такова решение обаче, компенсациите трябва да продължат, като парите да не се вземат от бюджета, а от свърхпечалбите на електроцентралите, каквито са препоръките на ЕК”, каза още Велев. Той добави, че пазарният принцип в случая трябва да бъде оставен на страна, тъй като е неработещ.

Велев коментира и предложението на „Булгаргаз” за поскъпване на природния газ от април с 58%. „Цените на  пазара за април са от порядъка на 260 лева за мегават част, това което се предлага за април е 180 лв. за мегават у нас- с около една трета надолу. Всичко това предвид, че само 70% от цената се определя от този пазар, другите са от тръбния газ. След това огромно увеличение цената в България през месец май не е ясно каква ще бъде, неясноти има и за април”, обясни той.

Зам.-председателят на търговско-промишлената палата Красимир Дачев коментира от своя страна, че крайният потребител е този, които ще плати сметката за предложението на „Булгаргаз”. „Ситуацията ескалира бързо. Никой не очакваше да се стигне до тук. Трябва обаче да знаем какво и с кого договаряме. Приказваме повече по тази тема, отколкото да разсъждаваме. Липсата на политическа воля и силно фрагментираният парламент не позволяват да се вземат по-крайни мерки, а само така държавата може да се успокои”, добави той.

Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари

Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.

По отношение на пазарния подход Дачев обясни, че негов привърженик беше Великобритания. „Те обаче ни оставиха с раздробен електроенергиен пазар, който махна елемента на печалбата от мащаба”, каза още той.  

Производителите у нас също изразиха притеснение от предложенията на „Булгаргаз” за поскъпването на природния газ. „Притеснени сме, защото цената на електроенергията е увеличена с около 60% спрямо миналия месец. Вероятно това предложение на „Булгаргаз”  ще се отрази и на пазара на електроенергията. Цената на газа оказва влияние върху всички останали сектори. Не знам как можем да се подготвим за подобни увеличения предварително. Това не може да се поддържа в дългосрочен план без увеличение на цените и шоково увеличение на всичко на пазара”, коментира Аннамария Аксинте, изпълнителен директор на фирма, произвеждаща индустриални газове. По думите й не е ясно в какъв размер ще бъдат компенсациите за април, както и докога ще има такива.

„Няма никаква предвидимост за бизнес средата у нас. Нищо не можем да планираме по-рано от месец в най-добрия случай. Подкрепяхме болниците с необходимите количества, понякога за сметка на индустрията, а подкрепата от правителството се изрази в логистична подкрепа и компенсациите за електроенергията, които са на парче.

Васил Велев и Красимир Дачев бяха категорични, че необходимост от презапасяване със стоки няма. „Когато има големи разлики в цените, очевидно нещо не е наред. Няма риск обаче от изчезване на стоки от пазара”, обясни Велев. „Нямаме стресов сезон, имаме запази. Наближава и времето за новата реколта, няма предпоставка за паника”, добави Дачев.

Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес