Когато се говори за бизнеса, не трябва да се говори за помощи, а за възстановяване на надвзетото. При настоящите цени на тока, помощта за бизнеса трябва да се утрои. За това настоя председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев пред БиТиВи.
Още: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия
Още: Инфлацията във Франция остава стабилна
„Парите трябва да се утроят, защото през януари, февруари и март парите в БЕХ ще бъдат над 1.2 мрлд.лв. свръхпечалба при тези цени. Държавата трябва да застане на страната на работещите хора, а не на страната на енергийните олигарси“ подчерта Велев.
Според Васил Велев цялата енергоинтензивна индустрия е заплашена от фалит при тези цени на тока. Много предприятия могат да не работят след Нова година, а най-големият проблем е, че съкращенията вече започнаха. "Най-непростимото е, че парите ги има и цялата енергетика би била на прилична печалба при цена на електроенергията в размер от 150 лева, а тя ще бъде 750 лева. Енергетиката ще се къпе в пари, а икономиката ще спре", изтъкна Васил Велев.
Той иска президентът Румен Радев да свика Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) до края на годината по темата с цените на електроенергията.
Още: Новите санкции на САЩ ще нарушат руските петролни доставки: Доклад на МАЕ
Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари
Васил Велев добави, че това, което е по-страшно е, че фючърсите и сделките са в диапазона между 700-800 лева на мегават част. Това е седем осем пъти над мораториума. Мерките, които правителството предприе са адекватни за цени около 300 лева на мегават час. Възможно е цените на тока да минат 1000 лева на мегават час, допълни Васил Велев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.
Той отбеляза, че отпуснатите средства от правителството в размер на 450 млн. лв. не са достатъчни, за да покрият мрежовите такси, които са породени от регулаторно решение и замразено такова, причинили огромни загуби на разпределителните дружества. Тези средства не са достатъчни само за месец декември, каза още Васил Велев.
Още: Васил Велев: Бизнесът у нас се влошава