Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Васил Велев недоволен от разрушителния таван на компенсациите за тока

29 декември 2021, 08:05 часа • 2711 прочитания

Въведеното нелогично и разрушително ограничение таван на компенсацията от 30% от цената на борсата ще доведе дотам, че при едни цени от 600-700 лева за мегават час на тока, то с този таван от 30% на компенсациите, цената на тока на мегават час би била 500 лева на мегаватчас, което е убийствено.

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

За това предупреди председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев заяви пред БНТ.

Велев поясни, че от АИКБ и от бизнеса не иска просто помощ за бизнеса, а да се върне свръхиззетото от цената на енергията. „Ние настояваме това, което е иззето и надвзето да се възстанови на хората, нищо повече. Много предприятия вече са ограничили дейността и има над 50 000 работни места през настоящата година. Тази тенденция ще се задълбочи, ако не се намери правилното решение. Освен съкращаването на хората и ограничаване на заплатите, ще има увеличаване на инфлацията“, посочи Васил Велев.

Той допълни, че ако не се вземат мерки за цената на тока инфлацията може да достигне до двуцифрено число, което ще доведе до загуба на покупателната способност.

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

Васил Велев добави, че два дни преди Рождество Христово 11 европейски асоциации на енергоинтензивните асоциации настояли за бързи действия срещу непоносимо високите цени на енергията. Картината в България е още по-драматична предвид това, че българските производители не разполагат с дългосрочните договори, които подобрят микса на европейските им колеги, отбеляза той. 

За това бизнесът иска президентът да свика КСНС и искат среща с премиера Кирил Петков за модел за компенсиране на високите цени. До настоящия няма обратна връзка от държавата за исканията на бизнеса. Връзката между цената на енергията и заплатите е пряка – колкото повече разходи за електроенергия, толкова по-малко разходи остават за заплати, добави Велев.

Той предупреди, че не е ясно колко предприятия ще продължат работа при очертаващите се цени на електроенергията. В България миксът и балансът на производство за среднопретеглената цена може да бъде до 150 лева на мегават час. Разликата над мораторната цена и до цената на борсата трябва да бъде компенсирана до 75%. Това е начинът, който да запази конкурентните възможности на българската икономика, настоя Васил Велев. 

Още: Енергетиката ще се къпе в пари, а икономиката ще спре

Още: Ефектът на тежките американски санкции: Голям брой руски петролни танкери пуснаха котва

Още: Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес