Парламентът прие споразумението между правителството и някои от протестиращите енергетици и миньори. Днес работодателските организации имаха среща с премиера по повод протестите. Темата в "Още от деня" по БНТ коментира председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, който също присъства на срещата.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
"Днешната среща при премиера беше рестартът на процедурата за заявяване на инвестиционни намерения от инвеститори от страната и чужбина с нов срок 6 ноември", заяви Велев.
Още: Парламентът одобри споразумението на кабинета с енергетиците (ВИДЕО)
Той уточни, че държат на прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения за въглищните региони, създаване на комитет за наблюдение на този процес и създаването на енергийна стратегия за устойчиво и енергийно развитие с участието на енергийните партньори.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Относно приетите споразумения той добави: "В първите две точки, където се говори за енергийна сигурност и плавен преход е пропусната много важна друга променлива, а именно конкурентни цени на енергийната. Ние не бихме ги оставили в този вид", уточни Велев.
Още: След гласуването в парламента: Блокадата на "Струма" пада, на "Тракия" остава
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
"Вчера правителството прие програма за компенсиране на високите цени на електроенергията до края на годината, но ние смятаме, че такава програма трябва да действа до момента, в който има риск", добави още той.
Велев обясни, че начинът, по който работодателите ще осигурят бъдещето на засегнатите хора и региони, ще става с нови инвестиции. "Много е важно запазването на доходите, не става въпрос за насърчаване на инвеститорите и предприятия, а за насърчаване на работниците от комплекса да си сменят работата", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Васил Велев иска още фирми в списъка за справедлив преход
За да се гарантира сигурността на доставките енергийната сигурност, трябва да имаме резерв, а за да работят централите трябва да има механизъм за капацитети, обясни Велев. По думите му България е изпуснала сроковете и трябва да търси нов вариант.
Още: Без въглища, но с бъдеще: Как го направиха Германия и Люксембург