След като работодателските организации изразиха бурно недоволство, че в актуализацията на бюджета няма да има още помощ за тока за небитови потребители и дори посочиха поименно кой спира такава помощ, картината се промени при окончателното гласуване на актуализацията на бюджета.
Снощи, докато вечерта беше доминирана от дипломатическия скандал с Русия, депутатите решиха да има таван на цената на тока от свободния пазар за небитовите потребители. Парламентът реши до края декември бизнесът да получава 100% компенсация за цената над 250 лв. за мегаватчас и реалната средномесечна цена на сегмент "Ден напред" на енергийната борса, съобщава в. "Сега". И това се случи след бурните спорове на ниво комисия и липсата на такова решение там.
Интересното е, че вчера в пленарната зала депутатите подкрепиха слагането на таван на цената, над който да има пълно компенсиране. От това ще се възползват не само предприемачите, но и училища, детски градини, болници, социални заведения и другите небитови потребители.
Парите за новите компенсации, както и досега, ще се вземат от печалбите на държавните енергийни предприятия. При по-високата борсова цена те ще печелят повече и ще правя отчисления във Фонда "Сигурност на електроенергийната система".
Помощта за бизнеса би била в рамките на около 500 млн. лв. на месец при цени на електроенергията на борсата около и над 500 лв на МВтч (средната цена за месец юни е 433 лв./мВтч). Това означава, че до края на годината целият механизъм ще струва около 3 млрд. лв.
От приемането на първия бюджет за 2022 г. през февруари до края на март небитовите потребители на електроенергията получаваха компенсация, изчислена, като 75% от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента "Ден напред" за съответния месец и базовата цена от 185,59 лв/МВтч през юли 2021 г. В средата на май кабинетът и работодателите се договориха за повишаване на "пода" на цената на тока, над който ще се изплащат компенсации за бизнеса. За последните 2 месеца от първото полугодие те бяха установени в размер на 80% над пода от 200 лева за мегаватчас. До края на април компенсациите останаха на нивото от март.