Създаденият в Министерството на енергетиката ведомствен щаб следи ежедневно доставките на природен газ, разполагаемите количества в хранилището в Чирен и при необходимост предлага решения.
Към днешна дата (24 февруари 2015 г.) в газохранилището в Чирен са на разположение 246.689 млн. куб. метра газ. Това количество е достатъчно за покриване на потреблението в страната при евентуално спиране на доставките за период до три месеца при въвеждане на определени ограничения.
В момента налягането на входа на българската газопреносна система е нормално, обясняват от Министерстовото на енергетиката.
Междувременно стана ясно, че топлофикациите имат необходимите резерви от алтернативни горива за 5 дни, каквото е изискването. След този период те биха могли да осигурят парно и топла вода при евентуална газова криза. Това заяви пред програма "Хоризонт" председателят на Асоциацията на топлофикациите Илия Николаев. По думите му, след това тяхната работа ще зависи и от това какви количества има в газохранилището в Чирен, къде ще бъдат насочени те и колко студено ще бъде времето.
Интересен е въпросът какво става, ако кризата продължи повече от тези регламентирани пет денонощия. Това означава, че трябва да има финансова и логистична обезпеченост за доставките на алтернативно гориво, нещо, което не навсякъде е ясно и възможно да бъде безпроблемно. Надяваме се, все пак, че криза няма да има, каза Николаев.
От Федерацията на индустриалните енергийни консуматори обаче заявиха, че при евентуално спиране на доставките на газ работата на фирмите ще бъде спряна. Те разчитат "Булгаргаз" да им подава минималните количества, които да поддържат инсталациите, за да не се стигне до промишлени аварии.
Разясненията бяха направени, след като "Газпром" заплаши Украйна да спре доставките след два дни, което би се отразило и на транзита на газ към страни от Европейския съюз.