Процедурата за обезщетение на собствениците на животновъдни обекти, засегнати от заразно заболяване, се ускорява и подобрява. Това реши днес, 30 август, Министерски съвет.
За целта са приети промени в Наредбата за условията и реда за разходване на средствата за обезщетяване на собствениците на животни, засегнати от заразно заболяване.
Още: Производството на мляко е намаляло драстично за 10 години
Какво се променя?
Запазва се принципът на споделената отговорност между държавата и собствениците или ползвателите на животновъдни обекти - чрез налагане на коефициент на редукция върху размера на обезщетенията при неспазване на определени ветеринарномедицински изисквания от тяхна страна. С цел своевременно ограничаване и ликвидиране на възникналите огнища на заразни заболявания по животните, с промените се намалява размерът на максималния коефициент на редукция от сегашните 75% до 40%.
Снимки: iStock
Също така се съкращават и сроковете за извършване на епизоотично проучване след потвърждение на заразно заболяване. Това ще доведе до навременно издаване на акт за дължимо обезщетение и изплащане на дължимите суми за умъртвени животни в засегнатите животновъдни обекти.
С измененията в Наредбата се променят и максималните размери на обезщетение за отделните видове животни, определени през 2020 г., като по този начин те ще отговарят на реалните икономически стойности.
Още: Животновъди: В България няма качествено месо
Още пари за земеделските стопани
Правителството одобри допълнителни разходи от централния бюджет към Държавен фонд „Земеделие“ в размер на 170 млн. лв. за 2023 г.
Средствата се отпускат за осигуряване на подкрепа на земеделските стопани по национални мерки и за компенсации на повишените цени на енергоносители, фуражи, препарати за растителна защита, горива и торове и по мерки за компенсиране на претърпени щети от неблагоприятни климатични събития, включително преди периода на застраховане, съобщиха от кабинета "Денков-Габриел".
Още: Земеделските стопани вече могат да кандидатстват за средства за напояване