Внимавайте на какво основание ви прекратяват трудовия договор. Това предупреди главният юристконсулт на Инспекцията по труда (ГИТ) Николай Стоянов.
Много важно уточнение – работодателят не може едностранно да ви накара да излезете в неплатен отпуск (бел. ред. – с промените през Закона за извънредното положение може да има неплатен отпуск само при съгласие на служителя, и за частния, и за държавния сектор – чл. 173а, ал. 2 в Кодекса на труда и чл. 64а, ал. 1 в Закона за държавния служител). Ако го стори, работникът може да прекрати едностранно договора и да отиде на трудовата борса, запазвайки възможно най-високо обезщетение, по думите на Стоянов.
Според юристконсулта, работник може да подаде заявление за напускане и по електронна поща – по такава, която се ползва по принцип за работна комуникация т.е. служебната поща, обясни юристконсулта.
Няма пречка да почнеш работа на друго място, ако си в неплатен отпуск, добави Стоянов пред Нова телевизия.
Николай Стоянов препоръча преди да тръгнете да късате трудови правоотношения, да потърсите ГИТ.
Според представени данни от председателя на КНСБ Пламен Димитров, само в понеделник има над 8000 новорегистрирани безработни. От началото на годината са 60 000, повече от половината са на минимална заплата, а прогнозата на КНСБ е до края на годината още 70-80 000 да се регистрират и общо над 330 000 да са официално безработните. По думите на Димитров, трябват още 25 млн. лева за новорегистрирани безработни. А сега са нужни 70 млн. лева за хората на минимална заплата – без актуализация на бюджета, не е нужно, каза Димитров.
За неосигурените председателят на КНСБ поиска ваучер за храна. Той насочи вниманието и към самонаетите
Още: "По-малко увеличение на регистрираните болни от коронавирус в България"