Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Търсене на злато е най-силното от 2016 г. насам

09 юли 2024, 14:45 часа • 2720 прочитания

Глобалното търсене на злато през първото тримесечие на 2024 достигна 1238 тона. Това е най-силното първо тримесечие по отношение на търсенето от 2016 година насам, съобщиха от компанията за търговия със злато "Тавекс" .

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Цената на златото претърпява впечатляващ ръст през последните месеци. Близо 350 долара е ръстът само в рамките на 5 месеца. През февруари цената беше 2020 долара за тройунция и достигна 2300 долара за тройунция в средата на юни, посочват от компанията в съобщение.

"Причините за това значително увеличение през последните месеци можем да търсим в глобалната динамика на търсенето на инвестиционно злато, както на институционално ниво от централни банки (с цел трупане на резерви), така и на потребителско ниво от частни лица (с цел спестяване)", казва Макс Баклаян, изпълнителен директор на "Тавекс", цитиран в съобщението.

Още: Цената на златото отново тръгна рязко нагоре, ето защо

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Данните Световния съвет по златото (World Gold Council) за първото тримесечие на тази година показват, че глобалното търсене на злато, включително извънборсови покупки (OTC), е на ниво 1238 тона. Това бележи 3 процента ръст на годишна база и е най-силното първо тримесечие за глобалното търсене на жълтия метал от 2016 година насам. Данните показват, че водещият фактор са потребителските покупки на инвестиционно злато под формата на кюлчета и монети, които се увеличават с 3 на сто на годишна база през първото тримесечие на 2024 г. Същевременно покупките на централните банки растат с 1 процент.

Турция, Китай и Индия са основни купувачи на злато в началото на 2024 година

Централната банка на Китай е сред ключовите купувачи, увеличавайки своите резерви с 27,06 тона през януари - март до общо 2262,4 тона. Това е след забележителното ниво на покупки през предходната година. През 2023 година златните резерви на Китай се увеличават с 11,2 на сто, докато през предходната година растежът бе 3,2 процента. Миналата година бележи най-големия ръст в златните резерви на Китай от поне 1977 година насам (най-ранната година, за която има данни). Данните за първото тримесечие на 2024 година показват, че възходящият тренд в златните резерви на Китай продължава, допълват от "Тавекс".

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага

Турция е на първо място по покупки през първото тримесечие на 2024 година, с увеличение на резервите с 30,12 тона до общо 570,3 тона. Това е трето поредно увеличение в златните резерви на Турция на тримесечна база. През 2023 година, след значителен спад през второто тримесечие с близо 130 тона, Турция започва да купува и възстановява златните си резерви до почти същото ниво като в началото на миналата година.

Още: Въпреки рекордната цена: Богатите страни ще купуват повече злато

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Индия е на трето място по увеличение на златните резерви през първото тримесечие – с 18,5 тона до общо 822,1 тона. Това е най-значителното увеличение в златните резерви на Индия в рамките на едно тримесечие от третото тримесечие на 2021 година.

Китай (без Хонгконг) е на първо място с 308,8 тона, в сравнение с 245,9 тона през предходното тримесечие. Индия е на второ място със 136,6 тона частни покупки през първото тримесечие, което бележи лек спад спрямо предходното тримесечие, когато търсенето достигна 266,2 тона.

Турция е на трето място с 55,7 тона покупки на злато, докато през последното тримесечие на миналата година придоби 40,5 тона.

Индия, Китай и Турция са основните купувачи на злато сред централните банки през последните няколко години. В сравнение с първото тримесечие на 2021, през същия период тази година златните резерви на Китай са се увеличили със 16,1 на сто, на Индия – с 18,2 процента, а на Турция – с 42,6 на сто. Основните причини за ръста в златните резерви на тези държави са промените в геополитическата обстановка и санкциите срещу Русия. Турция, Китай и Индия продължават да поддържат близки икономически отношения с Русия, и златото може да се използва като алтернативно разплащателно средство в контекста на строгите финансови санкции.

Къде се нареждат България и Румъния?

Златните резерви на централните банки на България и Румъния са съответно 40,9 тона и 103,6 тона. От всички държави в бившия комунистически блок в Източна Европа, Румъния има вторите най-големи златни резерви след Полша, а България се нарежда на четвърто място след Унгария. На глобално ниво, Румъния е на 37-мо място, а България – на 51-во, посочват експертите на "Тавекс".

По отношение на потребителското търсене на злато в България и Румъния няма налични конкретни данни от Световния съвет по златото. Двете страни попадат в категорията "други Европейски държави", която изключва големите европейски пазари като Франция, Германия, Италия, Обединеното кралство, Швейцария и Австрия. В тази категория, в която попадат България и Румъния, съвкупното потребителско търсене на инвестиционно злато е едва 24,2 тона през 2023 година, което е значителен спад от 41,9 тона през 2022 година. Според данни на "Тавекс" за 2023г. българският клиент купува средно инвестиционно злато за 2314 евро, а през 2022 г. за 2788 евро. В Румъния размерът на средната сделка е по-нисък, като за 2023г. е 1882 евро, а за 2023 г. е 2372 евро.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес