Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Токът може да е с 1/4 по-евтин, показва енергийната борса у нас

19 януари 2016, 18:31 часа • 4498 прочитания

Първият ден от старта на реалната търговия с ток на енергийната борса у нас показа, че цената на чистата електроенергия може да е с една четвърт по-ниска от досегашната, след като във вторник бяха постигнати 24 сделки за 4369 МВтч, изтъргувани по 44.05 лв. за мегаватчас.

В тази стойност обаче не влизат таксите за пренос и разпределение на енергията, плащана на мрежовите оператори, а и изтъргуваните количества са малко.

За сравнение при тестовите сделки, започнали на 11 декември, цените бяха около 70 лв., каквато е и средната тарифа на тока, постигана на свободния пазар извън борсата при сделките на търговци и предприятия с държавните ТЕЦ "Марица Изток 2", АЕЦ "Козлодуй" и "Националната електрическа компания". Разликата е близо 25 на сто, пише Mediapool.bg.

Продадените сега количества са само около 5 процента от общото потребление в страната и реално големите обеми, каквито търсят предприятията, засега остават извън борсата. Плановете обаче са до два-три месеца на борсата да заработи и сегмент за търговия на договори за по-дълъг период от време, а не само сегашните "ден напред"

Статистиката от търговията във вторник на количества, които участниците на борсата ще получат в сряда, очаквано сочи, че най-голям е бил интересът на купувачите за енергията в пиковите часове за периода от 16 до 18 часа и най-слаб – в ранните часове на деня, коментира пред журналисти председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, който се включи в десетата годишна среща на бизнеса с правителството.

Според него борсата е тръгнала по нормален начин за старт на всяка електроенергийна борса - предпазливо, но без някакви изключителни промени в цената.

"Търговците доказаха, че всъщност разполагат с достатъчно количества енергия и играят за допълнителни резервни количества", каза Иванов. Той очаква по-сериозно диференциране на цената в пиковите часове и във времето, когато потреблението е слабо.

Регулаторният шеф обясни, че и тримата големи производители – държавните ТЕЦ "Марица Изток 2", АЕЦ "Козлодуй" и НЕК, са участвали в борсовата търговия, но са предложили сравнително малко количества. "В следващите дни цените ще започнат да следват своя ход, но сигналът към търговците е, че те могат да излязат на пазара и да имат печалба", заяви Иван Иванов. Според него ликвидността на борсата ще се появи при предлагането на повече количества ток, но към момента борсата е готова да отговори на търсенето на електроенергия и да осигури ликвидност.

От изключително значение е договорите за по-дълъг период от един ден да се пуснат на борсата, смята обаче шефът на КЕВР. По думите му ръководството на Българската независима енергийна борса в момента разработва отделен сегмент за предлагане на дългосрочни договори с електроцентралите и се очаква той да стартира работа след два-три месеца.

Според Иванов така ще се осветлят голяма част от договорите, които в момента държавните електроцентрали и НЕК сключват при непрозрачни процедури.

Иванов обясни още, че още с първия ден на борсовата търговия с ток КЕВР започва да води статистически данни за всяка сесия, което ще се вземат предвид при разглеждането на цените на тока за бита от юли 2016 г.

Въпреки че се очертава цените на енергията на борсата да намаляват, крайните тарифи за потребителите с включените такси вероятно ще се увеличат при пълното освобождаване на пазара, чийто модел обаче все още се разработва от енергийното министерство съвместно със Световната банка и ще стане ясен вероятно към средата на годината.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес