С благоразумната си фискална политика България отдавна е заслужила членството си в еврозоната, затова очакваме това да стане факт на 1 януари 2026 година. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова, която представи напредъка на страната ни, свързан с подготовката за приемане на еврото пред членовете на Еврогрупата. Българският финансов министър подчерта, че предварителните оценки ни дават увереност, че ще изпълним всички критерии за номинална конвергенция.
Още: Правителството отлага със седмица представянето на проектобюджетите
Предвид това, както и в съответствие с решението на Народното събрание от 2024 г., на основание на чл. 140 от Договора за функциониране на ЕС, до края на месец февруари 2025 г. България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни Конвергентни доклади.
Страните от Еврогрупата с подкрепа за България
На срещата днес страните от Еврогрупата потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на България за въвеждане на еврото. Готовността ни за приемане в Еврозоната подчерта и еврокомисарят по икономика и производителност Валдис Домбровскис. Пред БНТ той заяви, че 1 януари 2026 остава реалистична дата за приемането на еврото у нас.
Още: Йотова се надява България да е част от еврозоната догодина
"1 януари 2026 е целта, която България си постави. Важно е да бъдат изпълнени всички критерии - що се отнася до инфлацията нещата се движат в тази посока, данните са сравнително близо до референтните стойности. Що се отнася до фискалното управление, ние очакваме средносрочния фискално-структурен план в съотвествие с новата рамка на икономическо управление, както и други аспекти на подготовката. Но мисля, че първи януари е реалистична цел и от гледна точка на Европейската комисия. Ние сме готови да оказваме подкрепа, но и има все още работа, която трябва да бъде свършена", заяви Валдис Домбровскис.
"Няма никакъв риск за Еврозоната"
За Еврозоната няма никакъв риск. В това увери в петък министърът на финансите Теменужка Петкова пред медиите в парламента. Тя отговори на депутатите от "Демократична България", според които липсата на бюджет на 14 февруари създава рискове пред страната ни за приемане на еврото. Министърът бе категорична, че управляващите нямат абсолютно никакви колебания и нищо, което да променя посоката по отношение на членството ни в Еврозоната.
Още: Инфлацията през януари се повишава, ще ни спъне ли за еврозоната?