За да се затвърди финансовото възстановяване на енергийния сектор в България, са необходими две допълнителни мерки: държавна подкрепа за намаляване на разходите за погасяване на натрупаните задължения и увеличаване на такса „Задължение към обществото” за всички потребители с приблизително 5% на година до 2019 г.
Още: Росен Желязков на важен форум: Ще гарантираме предсказуемост и свобода за правенето на бизнес
Това твърдят от Световната банка в свой доклад, озаглавен "Осъществяване на преход към финансова стабилизация и пазарна реформа на енергийния сектор".
В петък Министерството на енергетиката публикува за обществено обсъждане резюме на доклада. Той представя ключовите констатации от техническата помощ и консултациите, предоставени от Световната банка на Българския енергиен холдинг.
Документът обобщава солидна аналитична база и предлага различни варианти и подходи, които да бъдат взети предвид от БЕХ и държавните власти при дефинирането на техните политики и стратегия за финансовото оздравяване и пълната либерализация на българския енергиен пазар.
Още: Два енергийни проекта отпадат от ПВУ, съдбата на друг виси на косъм
Според институцията въвеждането на нов пазарен модел ще бъде съпроводено със сериозни предизвикателствата за България. Трябва да се засилят правомощията и капацитета на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕРВ) за осъществяване на адекватен контрол на пазара с цел осигуряване на ефективното му и прозрачно функциониране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новите мита на Тръмп и България: Тежестта и изгледите
Още: Отчуждават частни имоти, за да се довърши свръхскъпата магистрала "Русе - Велико Търново"
Какви са изводите и препоръките на Световната банка за българската енергетика прочетете в Expert.bg.