Проектът за инсталиране на новите ядрени реактори в АЕЦ "Козлодуй" е най-големият инвестиционен проект, който България е имала, като е оценен в рамките на 14 млрд. евро. Това съобщи пред Bloomberg TV Bulgaria Алекс Нестор, президент на Канадската търговска камара в България и председател на Съвета на директорите на дружеството "АЕЦ Козлодуй - нови мощности“.
12-13 хиляди работни места
По думите му тази инвестиция ще движи икономиката на България и ще я държи в динамично състояние през следващите 10-12 години. "Освен това, тя ще създаде възможност за много работни места. В пикови периоди на площадката ще работят около 12-13 хиляди души по време на изграждането", добави Алекс Нестор.
Още: Подписаха договора за новите блокове на АЕЦ "Козлодуй“ (ВИДЕО)
"В момента сме в първата фаза на проекта. Подписахме договора с Westinghouse и Hyundai. Тази фаза е инженеринговата и ще продължи между 12 и 15 месеца и тя ще завърши с оценка на проекта и с финалното решение за инвестиция. Стараем се да се придържаме към графика, който ни е даден от парламента и събрахме много добър екип".
От друга страна Westinghouse също много разчитат на България, защото на тях им предстои лицензиране на реакторите в Европа, каза още гостът. "Те със сигурност ще бъдат лицензирани преди да инсталираме каквото и да било. Westinghouse разчита на България, защото България има 50-годишен. Има силни контакти с европейските регулатори. Българският ядрен регулатор също е на много високо ниво и ще си помагаме взаимно. Работим много добре с Министерството на енергетиката, Българският енергиен холдинг и Атомната електроцентрала в Козлодуй. Те се опитват по всякакъв начин да ни помагат, за да вървят нещата напред", посочи Нестор.
"Откакто е подписано Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада, което стана 2017 година, има увеличение на търговията между ЕС и Канада и респективно - между България и Канада, каза още той. "Канадците, особено с проекта за Westinghouse реакторите, имат сериозен интерес по някакъв начин да навлязат в енергийния сектор на България. Westinghouse продължава да е американска компания, но е канадска собственост, а Канада има огромен опит в ядрената енергетика. Аз виждам перспектива да се разширят икономическите взаимоотношения в енергийния сектор", подчерта Нестор.
Westinghouse удължава ключов договор, свързан с изграждането на новите блокове в АЕЦ "Козлодуй"