Повече от половината работодатели в България са повишили тази година заплатите на служителите си с до 10%, показва проучване на възнагражденията през 2023 г. на една от водещите компанията за квалифицирани обучения в сферата на човешките ресурси. То е направено сред 350 средни и големи компании от различни сектори на икономиката. С всяка година все повече компании избират да се включат в подобни изследвания, за да сравняват нивото на възнагражденията и очакванията на служителите.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
"Компаниите търсят обратна връзка. Има 50% ръст на компаниите, които търсят участие в такива проучвания. Те са с над 115 000 позиции, които реализират. За тях е важно да бъдат добре информирани и да могат да планират дългосрочно", коментира бизнес мениджърът Антония Парапанова.
Още: Заплатите в производството настигат тези в IT сектора
Данните показват, че повечето работодатели увеличават заплатите с около 10% този година, а през миналата е било с 14-15%.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
"Така изпреварват ръста на възнагражденията в Европа. Най-много е увеличението в София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Русе, Пазарджик. Според данни на НСИ в отделни региони заплатите са два пъти по-ниски - Видин, Кюстендил, Благоевград, Хасково и Смолян", даде пример експертът "Проучване на възнагражденията" в консултантска компания Полет Живина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Очаквано IT сферата е водеща за по-бързите темпове за покачване на заплатите, следвана от добивната промишленост и фармацевтичния сектор. Проучването обхваща и бонусите, които служителите получават. Те вече се приемат за задължителна част от възнагражденията.
"Някои компании дават бонус "препоръка" за служител, който препоръча друг, който се е задържал в компанията, както и бонус "лоялност" за служител, който се е задържал в компанията повече от определен брой години", посочи Живина пред Bulgaria ON AIR.
Още: Кабинетът с предложение за новата минимална заплата, ще стигне ли 1000 лв.?
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
Сред очакваните бонуси също са допълнително здравно осигуряване, ваучери за храна. Важно за служителите е и гъвкавото работно време и възможността за работа от вкъщи, каквато предлагат 79% от компаниите.
"Тенденцията на запад не е да се увеличават видовете придобивки, а да се даде на хората да ги изберат - казва им се, че имат право на 250 лв. под формата на бонуси и какви искат да бъдат измежду 50, примерно", заяви Антония Парапанова.
И двете подчертаха, че има промяна и по отношение на наемането на кадри от чужбина. Държавата все повече опростява този процес и помага на бизнеса при липса на кадри да се внесат от чужди пазари.
"При толкова ниска безработица и липса на кадри е нужна дългосрочна стратегия - българите да не заминат в чужбина, а краткосрочната е замяна на част от позицията с роботи или привнасяне на служители от чужди пазари - Непал, Филипините, Украйна. При нас намират по-висок стандарт, спокойствие и подкрепа", обясни Парапанова.
Още: Българи, работещи от 20 г. в Гърция, не могат да вземат минимална пенсия там
Данните от проучването показват също, че все повече работодатели дават по-голям платен годишен отпуск - до 25 дни, тенденция, която се забелязва от Ковид пандемията. Внимание се обръща и на психичното здраве на служителите.
"За младото поколение щастието на работното място е по-важно от възнаграждението. Когато компаниите искат да привлекат младите хора, е необходимо да имат подобен пакет, работодателите се интересуват все повече какво е важно за хората. Няма я тенденцията от преди - човек да търси една компания, в която да се докаже и след много години на лоялност да бъде възнаграден", завърши Полет Живина, цитирана от същата медия.
Още: В кои сектори се случват най-често трудовите злополуки
Експерт: България ще внася сезонни работници от Непал и Филипините