Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Служебният кабинет за "Газпром": Няма гаранция за равнопоставено договаряне

03 май 2017, 16:00 часа • 2929 прочитания

България е съгласна с предложението на Европейската комисия за прекратяване на антимонополното дело срещу „Газпром“, но иска то да отразява възможността за равнопоставено договаряне с руската компания. Това става ясно от официална позиция, приета на последното заседание на служебното правителство на Огнян Герджиков. Става въпрос за позицията ни относно становището на ЕК, че руският енергиен гигант се е възползвал от монополното си положение на пазара в Централна и Източна Европа.

В позицията ни изрично се посочва, че предложените от „Газпром“ ангажименти, за да бъде прекратено делото, са само стъпка в посока на създаване на модел на равнопоставено договаряне с „Газпром“ и ясен и обективен контролен механизъм т.е. арбиртаж, включително за разрешаване на спорове, който да гарантира спазване на пазарните принципи. България обаче счита, че предлаганите сега ангажименти "не предлагат достатъчно гаранции за изпълнение на клаузите за пазарно ценообразуване".

"Настояваме ангажиментите да бъдат преработени в тази част, като изключат дори съмнение, че промени на маршрутите за доставка и транзит на природен газ са приети или мълчаливо подкрепени от ЕК в противоречие с действащите договори. С оглед сигурността на доставките, за България е важно промени на точките на доставка да бъдат обсъждани само след внимателен анализ дали количествата природен газ за страната и съседните държави са гарантирани, по какъв маршрут и срещу какви транзитни такси. Осигуряването на директни доставки през Черно море до България и оттам до държавите от Югоизточна Европа би допринесло за политическата и икономическата стабилност в региона", гласи позицията ни.

Според служебното правителство в ангажиментите няма предвидени функции на контролиращия управител, а механизмът за уреждане на спорове е оставен непроменен. "Неприемливо е, че сега ангажиментите изглежда предвиждат неравнопоставеност между газовите дружества от Централна и Източна Европа, които ще имат право да променят точката си на доставка с такава на българската граница, докато "Булгаргаз" и всеки друг български търговец, който купува газ от "Газпром", няма да има възможност да доставя газ в точки на доставка на тези държави", пише в становището, с което се визира предложението на "Газпром" търговците на газ от ЕС да имат достъп до българския пазар, но български фирми няма да могат да търгуват в Европа.

"Непропорционално изглежда и поставянето на ангажиментите на "Газпром" в зависимост от това дали "Булгартрансгаз" ще поеме отговорност за качеството на природния газ вместо "Газпром", казва още служебното правителство.

Поради множеството неясноти в предложението на „Газпром“, заинтересованите български дружества „Български енергиен холдинг“ ЕАД, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД са в контакт с ЕК за получаване на допълнителна информация.

Съгласно Член 9 от Регламент (ЕО) №1/2003 ЕК може да чрез специално решение да превърне тези ангажименти в задължителни за съответните страни. Освен "Газпром" и България, страни по случая са още Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес