След три месеца може да има план за спасение на КТБ от Оман

21 юли 2014, 11:51 часа • 24226 | прочитания

Държавният инвестиционен фонд на Оман и други акционери от българската Кооперативна търговска банка (КТБ) правят опити да стабилизират състоянието на кредитора и се надяват да съставят план в рамките на три месеца. Това съобщиха източници от фонда, предаде БГНЕС.

Още: "Ударът за Европа е сериозен": Бивш зам.-външен министър с коментар за митата

Още: Румъния обяви мерки за защита от търговската война между Америка и Европа

Финансовият министър на България Петър Чобанов разговаря миналата седмица с председателя на Генералния фонд за резерви на Оман относно възможността за помощ, след като планираният спасителен заем за банката бе посрещнат с опозиция в българския парламент.

"България се съгласи да работи с акционерите за съставянето на осъществим работен план в рамките на три месеца, като заместител на варианта за национализация", заяви източникът от оманския фонд.

Оманският държавен инвестиционен фонд е потенциален ключов играч в българската банкова криза, защото притежава дял от 30% от Корпоративна търговска банка, който закупи през 2009 година.

Още: Мицотакис каза каква ще е ролята на Гърция срещу американските мита

Още: Депутатите с нов опит да спасят милиарди евро от Плана за възстановяване

Контролът над банката бе предаден на БНБ през месец юни, след като клиентите на дружеството изтеглиха повече от една пета от всички депозити в банката. Последвалият одит показа дейности в банката, които са "несъвместими със закона и добрите банкови практики", според централната банка. Най-големият и мажоритарен акционер в Кооперативна търговска банка Цветан Василев отрече обвиненията срещу него.

Източникът от Оман каза, че решението на проблемите на КТБ няма да означава непременно, че арабската държава ще инвестира още пари в банката. В предложенията е включено и намаляване на дела на Василев за сметка на средства от други международни инвеститори. Друго предложение е да се укрепи Управителният съвет на банката с независими експерти. Оманският инвестиционен фонд иска да помогне за стабилизацията на Корпоративна банка заради нейната важност за българската икономика, каза източникът. "Оман вижда в България приятел. Ние сме уверени, че българското правителство и другите акционери ще работят за най-добрия изход от тази деликатна ситуация и за да отворят отново Корпоративна банка в една по-стабилна ситуация", допълни той.

Още: Бирата поскъпва заради митата на Тръмп: Борисов каза, но ...

Още: Дебнат нелоялни търговци: За какво да внимавате при пазаруване за Великден

Според българските власти ще са необходими около 1,5 – 2 милиарда лева за спасяването на Корпоративна банка. Първоначално оманският фонд отпусна около 129 милиона долара за дела си в банката. Макар че Оман е страна износителка на петрол, фондът не е толкова голям като на по-богатите заливни държави. Активите на оманския фонд се оценяват на около 13 милиарда долара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес